Chcesz wybrać najlepsze konto firmowe? Sprawdź, co trzeba wiedzieć

Prowadzisz przedsiębiorstwo i poszukujesz solidnych rozwiązań dla swojego biznesu? Jedną z najważniejszych kwestii jest firmowe konto, które ułatwi Ci zarządzenie finansami. Czym powinno się ono wyróżniać i jakie funkcjonalności oferować? Czy rachunek dla firmy daje dostęp do nowoczesnych narzędzi płatniczych? Karty Visa lub Mastercard to niejedyne udogodnienia, które zyskasz. Z czym jeszcze wiąże się biznesowe konto bankowe? Ile kosztuje? W jaki sposób usprawni funkcjonowanie Twojej działalności i dlaczego warto je mieć? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Przeczytaj, na co zwracać uwagę wybierając rachunek firmowy!

Czy osobne konto firmowe jest obowiązkowe?

Prowadząc działalność w Polsce, nie masz obowiązku posiadania dedykowanego konta firmowego. Możesz korzystać z rachunku osobistego, jednak to ryzykowne rozwiązanie. Używając tradycyjnego ROR-u ciężko jest rozgraniczyć finanse prywatne od biznesowych. Właśnie przez to często pojawiają się błędy w należnościach do US czy ZUS. Pamiętaj też, że mimo braku nakazu otworzenia konta firmowego, niektóre banki nie wyrażają zgody na wykorzystywanie indywidualnych rachunków w ramach wykonywania działalności.

Co istotne, w Polsce prowadzi się wykaz informacji o podatnikach VAT – zwany „białą listą”. Jeśli jesteś czynnym VAT-owcem, powinieneś zadbać, aby wiadomości o Twoim przedsiębiorstwie znalazły się w tym wykazie. Umożliwia on sprawdzenie firmy i wpływa na jej wiarygodność. Kontrahenci chętniej podejmują współpracę z podmiotami, które figurują w ewidencji. Jednak aby się do niej wpisać, musisz mieć konto firmowe. W spisie widnieją numery biznesowych rachunków.

Jeśli nie ma Cię na białej liście, a kontrahenci dokonują z Tobą transakcji na kwoty powyżej 15 tys. złotych, narażasz na kłopoty nie tylko siebie, ale również swoich partnerów biznesowych. Według przepisów wszystkie przelewy przewyższające tę wartość muszą być przekazywane na rachunek, który znajduje się w ewidencji. Jeżeli tak się nie stanie, mogą wystąpić trudności z zaliczeniem transakcji do kosztów prowadzenia firmy. Drugi podmiot również może napotkać kłopoty ze strony US.

Co zyskasz z kontem firmowym?

Posiadając dedykowany rachunek dla firmy, masz możliwość korzystania z mechanizmu podzielonej płatności. Split payment pozwala dzielić wpływy za wystawione faktury między konto, na które trafia kwota netto a „subkonto”, gdzie wpływa VAT. Dzięki temu unikniesz sytuacji, że zabraknie Ci środków na uregulowanie należności względem US. Gotówka znajdująca się na dodatkowym rachunku może być przeznaczona na uiszczenie: VAT, PIT, CIT lub innych należności celnych.

Firmowe konto pozwala Ci odpowiednio rozgraniczyć środki prywatne i biznesowe oraz zapewnia spokój w razie kontroli – z łatwością pobierzesz wyciąg z rachunku i wskażesz firmowe transakcje.

Dzięki niemu możesz:

  • w sposób zgodny z przepisami realizować płatności i współpracować z innymi przedsiębiorcami,
  • przyjmować przelewy na kwoty powyżej 15 tys. złotych – jeśli jesteś na tzw. białej liście,
  • przelewać wypłaty pracowników na ich konta,
  • niezwłocznie regulować należności względem organów skarbowych czy ZUS,
  • zamówić terminale płatnicze i wprowadzić płatność kartą w swojej firmie (jeśli zajdzie taka potrzeba),
  • korzystać z aplikacji mobilnej połączonej z rachunkiem,
  • realizować płatności zbliżeniowe poprzez firmowe karty płatnicze.

Zyskujesz również dostęp do dedykowanej oferty dla biznesu w Twoim banku, np. specjalnej karty Visa, proponowanej tylko przedsiębiorcom. Dlatego zarówno jednoosobowa działalność gospodarcza, jak i większa firma powinny dysponować sprawdzonym rachunkiem firmowym.

Koszty prowadzenia rachunku firmowego

Z jakimi kosztami wiążą się biznesowe produkty bankowe? Poświęcając chwilę na porównanie ofert, z łatwością znajdziesz bank, który proponuje darmowe konto firmowe. Tak, bezpłatne usługi dla przedsiębiorców są w zasięgu Twojej ręki, jeśli spełnisz warunki stawiane przez daną instytucję. Jakie? Najczęściej brak opłat wiąże się z koniecznością:

  • dokonania przelewu na wskazaną kwotę do ZUS lub US,
  • zrealizowania płatności kartą Visa lub Mastercard,
  • korzystania z bankomatów należących do sieci banku.

Stosując się do tych zasad w każdym miesiącu, możesz mieć konto za darmo – bez jakichkolwiek opłat. W innym wypadku za prowadzenie rachunku i korzystanie z karty zapłacisz około 10-50 zł.

Dodatkowe możliwości dla Twojego biznesu

Chcesz znaleźć najlepsze firmowe konto? Przeglądając propozycje, zwracaj uwagę nie tylko na same koszty, lecz wszystkie korzyści, jakie może przynieść Ci dany rachunek. Postaw na bank, który nowocześnie podchodzi do biznesowego bankowania i proponuje sporo usług dodatkowych. Terminal płatniczy, e-księgowość, karta mobilna Visa Business lub kredytowa… To i wiele więcej zyskasz zakładając atrakcyjne konto dla firmy. Dlatego nie czekaj! Zrób to już dziś!

Poprzedni artykułGdzie warto szukać pomocy przy rosnących zadłużeniach?
Następny artykułOringi – multum zastosowań jednej uszczelki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj