Coaching w życiu i biznesie

Jedną z cech, wyróżniających ludzi w tłumie, jest ich styl życia. To trudny do zdefiniowania zbiór cech, które w jakiś sposób określają każdego człowieka. W celu jego zgłębienia bardzo przydatnym kierunkiem jest coaching. Studia uczą wiedzy przydatnej w życiu codziennym, jak również zawodowym.

W stronę samorozwoju

Zajmowanie się samym sobą może uchodzić za zajęcie egoistyczne. Zupełnie inaczej przedstawia się z perspektywy samorozwoju. Osoba, która potrafi słuchać i motywować innych, jak również chętnie podejmuje się nowych wyzwań edukacyjnych, świetnie sprawdzi się w roli kogoś, kto wspiera zespół pracowników. Tym właśnie jest współczesny coaching. Studia w tym zakresie dają niezbędną wiedzę, ale do zajęcia tego typu należy mieć przede wszystkim predyspozycje. Wykłady kładą duży nacisk na zdobycie praktycznego doświadczenia, niezbędnego w prowadzeniu sesji coachingowych. Każdy, kto dobrze czuje się w roli prowadzącego warsztaty, wykłady czy pogadanki, wstępnie kwalifikuje się do takiego zajęcia. Co więcej, nauka jest przydatna nie tylko podczas kontaktu z innymi. Pomaga usystematyzować wszystkie sprawy, dotyczące własnego życia.

Być jak kierunkowskaz

Styl życia to kwestia bardzo indywidualna, choć szalenie istotna. Z tego powodu wiele osób szuka kogoś, kto jest w stanie w jakiś sposób pomóc mu w poszukiwaniu samego siebie. Ustalaniu życiowych priorytetów, próba zawalczenia o własne marzenia to tylko dwa powody, dla których warto posłuchać porady osoby, stojącej z boku. Nie jest ona w relacji przyjacielskiej, dlatego jej rady będą całkowicie oddzielone od emocji. Teoretycznie, nikt nie zna nas lepiej, niż my sami. Praktycznie jednak bardzo trudno egzystuje się w harmonii z innymi ludźmi, nie zapominając o własnych potrzebach. Na tym polega coaching. Studia na tym kierunku otwierają na potrzeby innych, które stają się także potrzebami całego zespołu pracowników. Grupa osób, które czują, że gubią swoją tożsamość, pod dobrym kierownictwem wraca na właściwe tory.

Profesjonalny mentor

Przeciwnicy coachingu studia tego typu uważają za niepotrzebne. Demonizują rolę coacha, porównując ją do guru lub przewodnika stada. Tymczasem samorealizacja w życiu zawodowym lub prywatnym jest bardzo ważna dla równowagi psychicznej i fizycznej. Przewodnika po codziennych decyzjach, wizerunku i zdrowiu staje się po pewnym czasie autorytetem. Jednak jego intencją nigdy nie będzie wpływanie na decyzję innej osoby lub zawłaszczanie cudzego życia. Rola coacha to bardziej zarażanie pozytywną energią, własną charyzmą, pokazywanie jak powinno wyglądać zrównoważone i szczęśliwe życie. Dla dyplomowanego coacha najważniejsze jest samopoczucie podopiecznych. Uczestnicy kursów poznają więc metody pozytywnej motywacji i stosowania ich w codziennych sytuacjach. Mogą liczyć na pomoc osoby, posiadającej wiedzę psychologiczną i mentorską.

Gdzie najczęściej znajduje zatrudnienie osoba po studiach z zakresu coachingu? Głównie w działach HR, ale to nie jedyna opcja. Dzięki nabytym kompetencjom można także pracować w firmach, oferujących prowadzenie szkoleń.

Poprzedni artykułWłasny biznes w galerii handlowej. Ile kosztuje taka współpraca?
Następny artykułPożyczki na raty lepsze od chwilówek? Sprawdzamy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj