Wybór kierunku studiów ma wpływ na całe nasze życie. Nic więc dziwnego, że wielu absolwentów stawia na znane kierunki, które od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Jednym z nich jest ekonomia. Czego możemy się dzięki niej nauczyć i jakie daje możliwości na rynku pracy? Przeprowadźmy krótką analizę.
Ekonomia – studia, które cieszą się sporą popularnością
Zainteresowanie poszczególnymi kierunkami studiów bywa bardzo zmienne. Studenci wybierają je pod wpływem koniunktury na rynku pracy oraz aktualnej mody. Istnieją jednak takie specjalizacje, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Ekonomia jest jednym z nich. Już od wielu lat zajmuje wysokie miejsca w rankingach najczęściej wybieranych kierunków i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. To całkowicie zrozumiałe – ekonomia to studia, które dają przydatną w wielu branżach wiedzę, zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie nie będzie więc słabło. Ponadto jest to bardzo pojemna dziedzina nauki, która łączy specjalistów z wielu bardziej wąskich branż.
Szeroki wybór specjalizacji
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że osoby, które decydują się na studiowanie ekonomii, mają możliwość wybierania spośród wielu różnego rodzaju specjalizacji, dzięki czemu mogą ukierunkować swoją edukację na najbardziej interesujące je tory. Wśród dostępnych obecnie na polskich uczelniach specjalizacji wymienić możemy między innymi: ekonomię zatrudnienia i bezrobocia, ekonomikę, analitykę czy gospodarkę publiczną. A to tylko część oferty dydaktycznej rodzimych uniwersytetów.
Dla kogo wybór tego kierunku będzie dobrym pomysłem?
Ekonomia to kierunek, który nie należy do najłatwiejszych. Poza typowo matematycznymi zagadnieniami, studenci muszą przyswoić również sporo wiedzy ogólnej z dziedzin takich jak statystyka, prawo czy podstawy marketingu. Oprócz wiedzy teoretycznej, młodzi ludzie uczą się również praktycznego dokonywania analiz oraz interpretacji zjawisk i procesów ekonomicznych. Kierunek ten powinny wybierać więc osoby, które nie mają problemu z logicznym myśleniem, analizowaniem i przedmiotami ścisłymi. Jednocześnie ogrom wiedzy ogólnej, która wymaga przyswojenia, sprawia, że na studia te powinny decydować się osoby, które nie mają problemu z dużą liczbą lektur czy szybkim zapamiętywaniem.
Perspektywy zawodowe dla studentów ekonomii
Osoby, które zdecydowały się na studiowanie ekonomii, mają naprawdę sporo możliwości znalezienia pracy, która będzie odpowiadała ich potrzebom. Studia te dają bowiem wiedzę z zakresu zarządzania i gospodarowania nie tylko finansami, ale również dobrami materialnymi oraz zasobami ludzkimi.
Ekonomiści mogą znaleźć zatrudnienie w jednym z wielu organów państwowych, w organizacjach pozarządowych oraz w sektorze prywatnym. Osoby po studiach ekonomii pracują zarówno w dużych korporacjach, jak i w mniejszych, rodzinnych biznesach. Zajmują się księgowością, administracją, opracowują analizy. Część osób po studiach ekonomii decyduje się na tworzenie publicystyki ekonomicznej lub rozpoczęcie kariery naukowej. Możliwości jest więc naprawdę sporo.
Zatem ekonomia to studia, które dają wiele możliwości zawodowych i dobrze przygotowują nas do pracy na wielu różnych stanowiskach. Nie dziwi więc fakt, że jest to kierunek, który od wielu lat cieszy się ogromną popularnością.