Dla kogo karta kredytowa? Kto może korzystać z karty kredytowej?

Polacy coraz chętniej sięgają po karty kredytowe, jednak ten produkt nie jest przeznaczony dla wszystkich… Sprawdź, kto może otrzymać kartę kredytową w banku, komu przyda się ten produkt, a kto powinien go unikać. Pomagamy zrozumieć zasady działania karty kredytowej.

Karta kredytowa – co to jest?

Karta kredytowa to rodzaj karty bankowej, dzięki której możesz korzystać z pieniędzy banku w ramach ustalonego limitu. Taką kartą możesz płacić zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych, a także rezerwować bilety lotnicze. Ponadto karty kredytowe to alternatywa dla kredytu gotówkowego, zobacz na Direct.Money.pl ile wynosi oprocentowanie takiego produktu. Zazwyczaj oprocentowanie kart jest nieco wyższe niż w przypadku kredytu, jednak na karcie kredytowej będzie naliczane dopiero po zakończeniu okresu bezodsetkowego. Dlatego, aby korzystać z takiej karty, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów, musisz ją spłacić przed zakończeniem tego okresu, który zazwyczaj wynosi 50-60 dni.

Dla kogo karta kredytowa?

Kartę kredytową mogą otrzymać osoby pełnoletnie, które posiadają stały dochód. Jeśli chcesz uzyskać ten produkt, musisz liczyć się z tym, że bank dokładnie sprawdzi twoją zdolność kredytową. W końcu musi mieć pewność, że będziesz w stanie spłacać limit na karcie. Oczywiście istnieją instytucje finansowe, które ułatwiają otrzymanie karty kredytowej studentom czy osobom, które nie mają stałego zatrudnienia. Jednak największą szansę na otrzymanie tego produktu bankowego będziesz miał, jeśli jesteś zatrudniony na umowę o prace i posiadasz pozytywną historię kredytową. Od tego zależy także limit jaki zostanie ci przyznany przez bank.

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa działa podobnie jak debetowa, z tą różnicą, że nie wydajesz swoich środków, a pieniądze banku. Możesz zatem dokonywać nią transakcji bezgotówkowych, w tym zbliżeniowych, przelewać pieniądze na rachunki osobiste, a także wypłacać gotówkę z bankomatu. Jednak, o ile podstawowe wykorzystanie karty kredytowej nie jest kosztowne, to wszelkie dodatkowe operacje (takie jak wypłata pieniędzy czy przelewy) wiążą się z wysokimi kosztami. Prowizja za wypłatę gotówki z bankomatu, może sięgnąć nawet 10%, więc przy wypłacie 100 złotych, bank może pobrać ci nawet 10 złotych.

Komu opłaca się karta kredytowa?

Karta kredytowa okaże się kołem ratunkowym w nagłych sytuacjach, na przykład, gdy zepsuje się twój samochód, zalejesz sąsiada lub po prostu będziesz potrzebował pieniędzy na inne niespodziewane wydatki. Jest także sposobem na zbudowanie pozytywnej historii kredytowej. Karta kredytowa opłaca się osobom, które potrafią z niej korzystać, czyli używają jej często i dotrzymują okresu bezodsetkowego. W przeciwnym razie może tylko wciągnąć cię w spiralę zadłużenia.

Karta kredytowa jest sposobem na szybkie i proste pozyskanie środków na niespodziewane zakupy, jednak ma też swoje wady. Korzystając z takiego produktu, łatwo stracić kontrole nad wydawanymi środkami.

Poprzedni artykułDlaczego opłaca się oszczędzać?
Następny artykułPożyczki gotówkowe bankowe a pozabankowe – jakie różnice?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj