Dlaczego opłaca się oszczędzać?

Jeśli regularnie oszczędzasz szybko przekonasz się, że Twoje oszczędności sumują się i stale rosną. Wejdź w nawyk i obserwuj, jak Twoje pieniądze zamieniają się w coraz więcej gotówki.

Zbuduj sobie nawyk oszczędzania

Najprostszym sposobem na to, aby Twoje oszczędności pracowały jest dostosowanie wszystkiego tak, abyś automatycznie co miesiąc dokonywał niewielkich wpłat na swoje oszczędności.

W ten sposób nie będziesz musiał pamiętać o dokonaniu płatności i nie będziesz miał pokusy, aby pominąć dany miesiąc.

Zanim się obejrzysz zgromadzisz solidną sumę oszczędności. Jednym ze sposobów efektywnego oszczędzania jest konto oszczędnościowe.

Najlepszym sposobem, aby zrealizować plan jest ustanowienie stałego zlecenia (regularnej płatności) z konta bankowego na wybrane konto oszczędnościowe.

Zrób to w dniu wypłaty

Najlepszym czasem na odkładanie części pieniędzy na bok jest moment, w którym otrzymałeś wypłatę. Ustaw zlecenie stałe pozwalające na jego realizację tuż po dniu otrzymania pensji.

Możesz też zwrócić się do swojego pracodawcy z pytaniem, czy ma on program oszczędnościowy. Zastanowić się nad przystąpieniem do niego, jeśli taki posiada.

Czyni to oszczędzanie jeszcze łatwiejszym, ponieważ pieniądze pochodzą prosto z twojej pensji tak jak podatki i składki na ubezpieczenie społeczne.

Zarabianie odsetek od odsetek

W miarę jak gromadzą się Twoje oszczędności, to będą one rosły szybciej. Nawet jeśli będziesz opłacał zawsze tę samą regularną kwotę.

Dzieje się tak, ponieważ za każdym razem, gdy odsetki zarobione od Twoich oszczędności są dopisywane na Twoje konto zaczynają same generować odsetki.

To oprocentowanie nazywane jest odsetkami złożonymi, a w dłuższym okresie ma duże znaczenie dla wartości Twoich oszczędności.

Ile możesz sobie pozwolić zaoszczędzić?

Jeśli na koniec każdego tygodnia lub miesiąca pozostały Ci pieniądze to świetnie – masz już swój punkt wyjścia.

Będziesz w stanie zaoszczędzić konkretną kwotę – a może nawet więcej.

Jednak nawet jeśli zwykle nic już nie pozostaje nie oznacza to, że nie możesz oszczędzać. Nie łatwo dokonać zmiany ilości przychodzących pieniędzy, ale większość ludzi może zmienić ilość środków wydatkowanych.

A co z regularnym inwestowaniem?

Specjaliści definiują oszczędności jako odkładanie pieniędzy bez ponoszenia ryzyka i zazwyczaj z szansą na zarobienie odsetek.

Inwestowanie wiąże się z zaangażowaniem pieniędzy w instrument inwestycyjny w nadziei na osiągnięcie zysku finansowego.

Inwestowanie różni się od oszczędzania, ponieważ wiąże się z większym ryzykiem i nie ma gwarancji, że odzyskasz swoje pieniądze.

Możesz dokonywać regularnych płatności z zaledwie 100 zł miesięcznie na produkty inwestycyjne, takie jak akcje i udziały w funduszach inwestycyjnych.

Produkty inwestycyjne są przeznaczone na dłuższy okres czasu i są zazwyczaj przydatne, jeśli masz już wystarczająco dużo oszczędności gotówkowych, aby utrzymać się przez 3-6 miesięcy. Jeśli oczywiście zajdzie taka potrzeba.

Inwestycje na ogół przewyższają oszczędności gotówkowe w dłuższej perspektywie czasowej, ale ich wartość może rosnąć lub spadać. Trzeba być przygotowanym na podjęcie pewnego ryzyka.

Mogą one być odpowiednie dla osób, które nie wymagają szybkiego dostępu do swoich pieniędzy i są gotowe podjąć częściowe ryzyko.

Poprzedni artykułJak dostać darmową chwilówkę?
Następny artykułDla kogo karta kredytowa? Kto może korzystać z karty kredytowej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj