Faktura VAT – co powinno się na niej znaleźć?

Czym jest faktura VAT?

Faktura VAT jest podstawowym dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Wystawiana jest co do zasady przez czynnych płatników podatku VAT, i jest to obowiązkowe gdy drugą stroną transakcji jest inne firma. Jednakże jeżeli dokonana została czynność na rzecz osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej to na jej żądanie również należy wystawić fakturę VAT. Nadto jej posiadanie, co do zasady daje możliwość odliczenia podatku w niej naliczonego. Co istotne fakturę VAT wystawia się w dwóch egzemplarzach, po jednym dla stron, czyli sprzedawcy i nabywcy.

Elementy faktury VAT

Ustawodawca w art. 106e ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wymienił enumeratywnie elementy faktury VAT, które powinny w niej się znaleźć. Do obligatoryjnych jej elementów można zaliczyć min. datę jej wystawienia, numer faktury, dane sprzedawcy i nabywcy, numer identyfikacyjny stron transakcji, datę dokonania lub zakończenia dostawy lub usługi, nazwę sprzedanego towaru lub usługi, ilość dostarczonego towaru lub usługi, cenę jednostkową wyrażoną w kwocie netto, wysokość rabatów, stawkę podatku VAT, łączną wartość sprzedanych towarów lub wykonanych usług wyrażoną także w kwocie netto, oddzielnie wartość podatku od łącznej kwoty netto sprzedanych towarów lub usług z podziałem na poszczególne stawki podatku jak też łączną kwotę towarów lub usług.

Przepisy prawa precyzują również obowiązki związane z wystawianiem faktur VAT dla poszczególnych rodzajów czynności podatkowych czy prowadzonej działalności gospodarczej. Dlatego też każdy przedsiębiorca powinien upewnić się co dokładnie wymagają od niego przepisy podatkowe. Zatem prawidłowe wystawienie takiego dokumentu podatkowego, jakim jest faktura VAT, nie jest prostą czynnością a jakiekolwiek błędy mogą wiązać się z poniesieniem odpowiedzialności nawet karno-podatkowej. Pewnym ułatwieniem jest korzystanie z programów księgowych, które posiadają specjalne aplikacje umożliwiające łatwe i szybkie wystawienie faktur VAT.

Poprzedni artykułJak przygotować się na rozmowę o pracę?
Następny artykułMarketing internetowy – dlaczego warto w niego inwestować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj