Internet LTE czy światłowód – co wybrać?

Czy wiesz, na czym polegają obie technologie? Jakie są ich największe zalety i jaki Internet wybrać do domu?

Jaki Internet wybrać?

W XXI wieku dostęp do Internetu jest właściwie standardem, z możliwości sieci korzystamy niemal w dowolnym miejscu – oczywiście za pomocą smartfonu. Internet domowy również nie jest niczym nadzwyczajnym, a do wyboru jest naprawdę bogata oferta. Liczba propozycji od różnego rodzaju operatorów jest tak duża, że często spore problemy może sprawiać podjęcie ostatecznej decyzji.

Jednym z podstawowych pytań, na jakie należy sobie odpowiedzieć, jest wybór technologii – LTE czy światłowód. Spór ten jest dość powszechny w branży telekomunikacyjnej, a dostawcy każdego z rozwiązań bezsprzecznie przekonują o ich wyższości. Nie ulega wątpliwości, że oba standardy zapewniają wysoki komfort użytkowania, nie znaczy to jednak, że LTE i Internet światłowodowy tak samo dobrze sprawdzają się w warunkach domowych.

LTE

LTE, czyli Long Term Evolution, to Internet, który wykorzystywany jest przede wszystkim przez urządzenia mobilne. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyny sposób jego użytkowania. LTE gwarantuje kilkukrotnie wyższą prędkość transmisji danych niż miało to miejsce np. w przypadku 3G.

Zasięg LTE od pojedynczego przekaźnika waha się od 1 do 5 km, warto też zauważyć, że w danym obrębie przepustowość sieci jest dzielona między wszystkich użytkowników. Z tego też powodu im więcej osób jednocześnie korzysta z Internetu, tym niższa jest jego prędkość, co szczególnie odczuwa się np. w godzinach szczytu.

Internet światłowodowy

Internet światłowodowy, czyli FTTH (Fiber To The Home) przesyła dane za pomocą sygnału optycznego. Z tego też powodu występujące zakłócenia są minimalne, nie ma tu też zjawiska współdzielenia przepustowości. Dlatego właśnie łącza światłowodowe zapewniają jednoczesny i sprawny dostęp do takich usług jak Internet, telewizja czy telefon.

Wynika zatem z tego, że pod względem parametrów czy walorów użytkowych lepiej wypada Internet światłowodowy. Z drugiej strony LTE daje większą swobodę użytkownikom, dlatego też tak dobrze sprawdza się np. przy urządzeniach mobilnych. Ostateczna decyzja zależy oczywiście wyłącznie od Ciebie.

Poprzedni artykułCo sprawdzić przed zakupem plakatów do biura?
Następny artykułJak wybrać dobrego partnera outsourcingowego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj