Każda spółka działająca na rynku obciążona jest zagrożeniem upadłości. Okresowa niewypłacalność może przytrafić się każdemu. Może ona jednakże przybrać niezwykle ryzykowną formę oraz wtedy inwestor winien wiedzieć, jak działać oraz kiedy ogłosić upadłość.
Jaka jest podstawa prawna ogłoszenia upadłości?
Podstawą prawną regulującą zagadnienia połączone m.in. z bankructwem spółek jest Ustawa z dnia 28.02.2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze. Przepisy nadmienionego aktu prawnego określą m.in. co stanowi podstawę upadłości, jak wygląda mechanizm postępowania upadłościowego i jakie będą jego skutki.
Kto ma prawo do ogłoszenia upadłości?
Wbrew ogólnym przekonaniom upadłość ogłosić mogą zarówno ogromne korporacje, jak również małe jednoosobowe działalności gospodarcze. Kodeks cywilny tymczasem za przedsiębiorcę uznaje osobę fizyczną, osobę prawną oraz jednostkę organizacyjną (art. 431 § 1 k.c.), prowadzącą we własnym imieniu działalność gospodarczą czy zawodową. A więc definicja ta obejmuje także osoby fizyczne wykonujące jednoosobowe działalności gospodarcze.
Kiedy ogłosić upadłość?
Podstawowym czynnikiem do ogłoszenia upadłości firmy jest jej niewypłacalność. Nie zawsze jednakże brak zapłaty w wymagalnym czasie będzie skutkował przesłanką do ogłoszenia upadłości. Mnóstwo w owej kwestii zależy od charakteru wykonywanej działalności i od tego, z czego niewypłacalność wynika. Zdarzają się bowiem sytuacje, w jakich przedsiębiorcy mają do czynienia z tzw. niewypłacalnością bieżącą, jaka może nastąpić w wypadku opóźnienia w czasie uzyskania zapłaty chociażby jednego konsumenta konkretnej spółki, co powoduje brak środków na sfinansowanie zobowiązań owej spółki względem jej dostawców.
Gdzie złożyć wniosek o upadłość?
Ogłoszenie upadłości zgłasza się składając wniosek w wydziale gospodarczym sądu rejonowego odpowiedniego dla miejsca wykonywania działalności. Formularz może złożyć zarówno sam dłużnik, jak również każdy z jego wierzycieli, o czym stanowi ustawa. Ze złożeniem wniosku o upadłość nie należy za długo czekać.