Jak radzić sobie ze zobowiązaniami finansowymi w nowym roku?

Z początkiem roku wiele osób podejmuje noworoczne postanowienia. Do najczęstszych należy rzucenia palenia, odchudzanie, chodzenie na siłownię itp. Jednak zdarzają się także osoby, które obiecują sobie, że w nowym roku spłacą posiadane pożyczki i kredyty. Nie zawsze jest to łatwe. Podpowiadamy zatem, jak poradzić sobie ze zobowiązaniami w nowym roku.

W polskich gospodarstwach domowych popularniejsze jest pożyczanie pieniędzy niż oszczędzanie. W ofercie instytucji finansowych Polacy częściej szukają pożyczek niż produktów oszczędnościowych. W rezultacie wartość wszystkich zobowiązań gospodarstw domowych w Polsce wynosi już 708,4 mld zł. Obecnie na jedną dorosłą osobę przypada 22 tys. zł z tytułu pożyczki lub kredytu.

Mimo wszystko na tle Europy stosunek zadłużenia do naszych dochodów utrzymuje się na dobrym poziomie – wynosi 61%. Podobnie kształtuje się poziom długu do PKB – tylko 35%. Największe zadłużenie gospodarstw domowych do PKB zauważalne jest w Niemczech (86%), Francji (112%) oraz Wielkiej Brytanii (140%).

Pożyczanie pieniędzy to wciąż trudny temat dla Polaków. Okazuje się, że 44% naszych rodaków krytycznie ocenia swój poziom wiedzy o kredytach i pożyczkach. Tylko 9% respondentów twierdzi, że ma wiedzę finansową na poziomie dobrym lub bardzo dobrym. Bardzo nisko oceniają swoją znajomość kwestii finansowych młodzi ludzie w wieku 18-34 lata (57%) oraz osoby powyżej 65. roku życia (56%).

– Poziom zadłużenia polskich gospodarstw domowych z roku na rok jest coraz większy. Częstym powodem zadłużenia jest kupno mieszkania, co wiąże się z długoletnim obciążeniem finansowym dla kredytobiorcy. Jednak to niejedyny powód, z którego pożyczamy pieniądze – zauważa ekspert https://www.hapipozyczki.pl/. – Polacy mają także dużo pożyczek zaciąganych na bieżące wydatki lub zakup dóbr konsumpcyjnych. To właśnie pożyczkobiorcy posiadający kilka zobowiązań najczęściej mają problemy ze spłatą zadłużenia i wpadają w kłopoty finansowe. Wyjście z długów nie jest proste, ale jest możliwe. Wymaga to jednak od pożyczkobiorcy konsekwentnego działania i wytrwałości – podkreśla ekspert.

Analiza budżetu i zadłużenia

Decydując się na pożyczkę, bierzemy na siebie obowiązek spłacania rat wraz ze wszystkimi kosztami i odsetkami. Niedopilnowanie tej powinności prowadzi do opóźnień w spłacie, a w dalszej perspektywie – do problemów z wierzycielami. Aby uniknąć kłopotów ze spłatą zadłużeniem, należy planować swój budżet domowy.

Warto najpierw przeanalizować swoje dochody oraz wysokość wszystkich zobowiązań, rachunków i opłat. Po spisaniu wydatków może się okazać, że możemy z niektórych z nich zrezygnować lub je zmniejszyć. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że posiadamy karty kredytowe, z których rzadko korzystamy lub mamy kilka kont z debetem. Warto wiedzieć, że karta kredytowa podobnie jak limit w rachunku to nic innego jak oprocentowany kredyt. Za każdym razem, gdy z nich korzystamy, bank nalicza nam odsetki.

Rezygnując ze zbędnych produktów finansowych, wyeliminujemy problem tworzenia nowych długów. Warto także poszukać oszczędności. W tym obszarze możliwości są różne. Można zmienić usługi na tańsze (np. telekomunikacyjne, kablówka itp.), zrezygnować z dojazdu samochodem do pracy na rzecz komunikacji miejskiej, co pozwoli zaoszczędzić na paliwie. Jeśli mamy wiele zobowiązań, warto pomyśleć o ich ograniczeniu.

Konsolidacja zobowiązań

Pożyczkobiorca posiadający kilka mniejszych zobowiązań z różnymi terminami płatności u różnych pożyczkodawców może zdecydować się na konsolidację zadłużenia. W tym celu trzeba udać się do wybranej instytucji finansowej i wziąć jedną pożyczkę w takiej wysokości, aby spłacić wszystkie posiadane należności. W ten sposób zamiast spłacania wielu zobowiązań, co jest nie tylko kłopotliwe, ale i mocno obciąża budżet domowy, zyskujemy jedną ratę miesięczną.

Decydując się na takie rozwiązanie, wybieramy wysokość zobowiązania konsolidacyjnego oraz okres spłaty. Możemy zdecydować się na dłuższy czas kredytowania, aby zmniejszyć ratę i odciążyć budżet domowy. Ograniczenie ilości rat umożliwia lepszą kontrolę nad wydatkami. Do tego ponosimy mniejsze koszty, ponieważ płacimy niższe odsetki i koszty naliczone tylko od jednego zobowiązania, a nie od kilku.

Jeśli wybierzemy konsolidację pożyczek, musimy poszukać jak najtańszej alternatywy. Możliwości jest wiele. W ofercie instytucji finansowych są pożyczki refinansujące zadłużenie lub kredyty konsolidacyjne. Można również poszukać taniej pożyczki na raty na kwotę, która pozwoli spłacić wszystkie zobowiązania. To czasami nawet tańsze rozwiązanie niż klasyczny kredyt konsolidacyjny. Instytucje finansowe proponujące produkty konsolidacyjne często pożyczają nieco więcej gotówki, a nadwyżkę można wykorzystać do sfinansowania innych pilnych wydatków.

Początek roku to dobry czas, żeby zadbać o stan swoich finansów i je uporządkować. Należy zacząć precyzyjnie planować budżet domowy tak, aby wystarczyło nam gotówki na spłatę wszystkich zobowiązań. Warto również wziąć pod uwagę zamianę wielu pożyczek na jedną z niższą, łatwiejszą do spłaty ratą.

Pożyczkodawcą jest IPF Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie. RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO wynosi 9,72% . Produkt „Pożyczka dla Nowych Klientów” dostępny jest od 24.04.2019 r. wyłącznie dla konsumentów nieposiadających pożyczki w IPF Polska Sp. z o.o. w dniu złożenia wniosku. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki pożyczki uzależnione są od poziomu wiarygodności kredytowej konsumenta. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Więcej szczegółów w regulaminie na hapipozyczki.pl.

Poprzedni artykułPożyczki na raty lepsze od chwilówek? Sprawdzamy
Następny artykułPożyczki społecznościowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj