Znalezienie odpowiedniego magazynu do wynajęcia – w Krakowie, Katowicach, Łodzi czy pod Warszawą – nigdy nie jest zadaniem łatwym. Często jest on jednak konieczny do funkcjonowania firmy i komfortowego prowadzenia działalności gospodarczej. Na co warto zwrócić uwagę, szukając powierzchni magazynowej?
Magazyny o różnym standardzie
Magazyn nie jest magazynowi równy – można je podzielić, stosując różne kryteria. Najpopularniejszy podział dotyczy klas – A i B. Magazyny klasy A wybudowano po 1995 roku i wyróżniają się one wysokością składowania ok. 8-10 m, dokami do załadunku i rozładunku towaru itd. Przykładem mogą być magazyny na wynajem w Krakowie – np. 7R Park Kraków, w Poznaniu – np. Goodman Poznań Airport Logistics Centre czy Łodzi – m.in. Logicor Łódź I.
Magazyny klasy B powstawały znacznie wcześniej, bo w latach 70 i 80 ubiegłego wieku. Ich jakość jest niższa, nie zawsze spełniają wymogi i potrzeby nowoczesnych firm, są jednak znacznie tańsze i często dobrze położone.
Przeznaczenie powierzchni magazynowych
Popularnym kryterium jest też podział ze względu na przeznaczenie powierzchni magazynowych i sposób jej użytkowania – mogą to być obiekty tzw. small business unit (znane jako SBU), powierzchnie logistyczne i kurierskie, ogromne parki logistyczne itd. Największe znajdują się w centrum Polski, np. pod Warszawą i Łodzią, a mniejsze powierzchnie magazynowe w Krakowie, Szczecinie itd.
Jak wybrać magazyn?
Powierzchnie magazynowe do wynajęcia – w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu itd. mają różny standard, metraż i przeznaczenie. Trudno określić, który obiekt będzie najlepszy, dlatego przede wszystkim należy jak najdokładniej sprecyzować swoje potrzeby, plan rozwoju firmy itd.
Cena, metraż, lokalizacja
Trzeba wiedzieć, czy kluczowa jest lokalizacja w samym centrum danego miasta – możesz potrzebować hali produkcyjnej w Krakowie albo oddalonej o np. 15 km, na jak wysoki czynsz możemy sobie pozwolić, jaka powierzchnia będzie odpowiednia obecnie, a jaka w ciągu np. roku itd., a także wyliczyć koszt dostosowania danej powierzchni do swoich potrzeb. Najważniejsze trzy kwestie to zatem cena, powierzchnia oraz dokładna lokalizacja.
Warto też pamiętać, że na rynek nieruchomości wpływa też w dużym stopniu koszt pracy, czyli m.in. wydatki związane z zatrudnieniem pracowników.