Jak wybrać ubezpieczenie? Podpowiadamy!

Na pierwszy rzut oka zakup polisy ubezpieczeniowej nie wydaje się szczególnie skomplikowanym zadaniem. Sytuacja jednak szybko ulega zmianie w chwili, kiedy zdamy sobie sprawę z tego, jak wiele różnorodnych opcji oferowanych jest obecnie przez ubezpieczycieli. Rynek ubezpieczeń w UK nie tylko udostępnia nam różne rodzaje ubezpieczeń, ale też wiele wariantów dla każdego z nich. Jak więc wybrać polisę, która będzie najkorzystniejsza w naszej sytuacji?

Wybierz rodzaj ubezpieczenia, który Cię interesuje

Pierwszym krokiem na drodze do wybrania ubezpieczenia powinno być zastanowienie się na tym, jakie są nasze realne potrzeby. Obiektywna i rzetelna ocena swojej sytuacji jest tu kluczowa, ponieważ korzystnym ubezpieczeniem wcale nie staje się od razu to najtańsze, ale raczej to najlepiej dopasowane do naszych oczekiwań. Nie jest to więc moment na kierowanie się reklamami czy zakładanie, że jeżeli znamy kogoś, dla kogo dana polisa okazała się przydatna, w naszym przypadku będzie dokładnie tak samo.

Zdecydowanie warto więc poświęcić chwilę i przemyśleć, czy lepsze będzie dla nas np. ubezpieczenie na wypadek chorób krytycznych, czy może to na wypadek utraty źródła dochodu. Jeśli chcemy zapewnić naszym bliskim wsparcie finansowe na wypadek naszej śmierci, warto spojrzeć, co oferuje nam polisa na życie. Jeżeli jazda samochodem to dla nas główny sposób przemieszczania się, dobrym pomysłem może być wykupienie wariantu o szerszym zakresie niż wymagane prawem Third Party. Z kolei myśląc o ubezpieczeniu nieruchomości, należy zdecydować, czy bardziej zależy nam na ochronie budynku, czy jego wyposażenia, a może najlepszym rozwiązaniem będzie polisa łącząca oba te rozwiązania?

To tylko niektóre przykłady dostępnych możliwości, ale już na ich podstawie widać, jak wiele mają nam do zaoferowania firmy ubezpieczeniowe. Określenie swoich potrzeb i oczekiwań już na starcie pomoże ograniczyć ilość przeglądanych ofert i pozwoli skupić się na najważniejszych kwestiach.

Porównaj oferty różnych ubezpieczycieli

Kiedy zdecydujemy już, który rodzaj ubezpieczenia chcemy wykupić, lub które rodzaje, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, by zapewnić sobie bardziej kompleksową ochronę, przychodzi moment na znalezienie odpowiedniej dla nas oferty. Nawet stosunkowo niewielkie różnice mogą mieć duży wpływ na nasz komfort i bezpieczeństwo, zdecydowanie warto więc poświęcić chwilę na przejrzenie wszystkich opcji. Tutaj mamy kilka możliwości, możemy:

  • poszukać interesujących nas polis w ofertach różnych ubezpieczycieli i przejrzeć, na jakie warunki możemy liczyć w ich przypadku,
  • skorzystać z internetowych porównywarek ubezpieczeń, co da nam szybki dostęp do wszystkich opcji, które mogą nas zainteresować, dzięki czemu unikniemy czasochłonnego poszukiwania tych polis samodzielnie,
  • udać się po pomoc do doradcy ubezpieczeniowego, który będzie w stanie wyjaśnić nam szczegóły i warunki każdej z ofert, dzięki czemu będziemy mogli podjąć świadomą decyzję na temat tego, co jest dla nas najkorzystniejsze.

Dokładnie sprawdź warunki i zakres polisy

Jest jeszcze jeden niezwykle ważny krok, o którym musimy pamiętać po wybraniu ubezpieczenia. Chodzi tu o dokładne przeczytanie umowy i wszystkich dokumentów związanych z kupowaną polisą — w ten sposób upewnimy się, że na pewno podejmujemy dobrą decyzję oraz zapoznamy się ze szczegółowym zakresem ubezpieczenia, ale przede wszystkim również z wyłączeniami odpowiedzialności. Jeśli na tym etapie jakiś zapis jest dla nas niejasny, warto od razu poprosić doradcę lub ubezpieczyciela o dodatkowe wyjaśnienie i doprecyzowanie tych informacji.

Zastosowanie trzech omówionych powyżej kroków to skuteczny sposób na to, by wybór ubezpieczenia stał się dla nas dużo łatwiejszy. Decyzję o poświęceniu na to zadanie czasu zdecydowanie docenimy w momencie, kiedy w naszym życiu pojawią się komplikacje, a wybrane przez nas ubezpieczenie okaże się na nie idealną odpowiedzią!

Poprzedni artykułPraca sezonowa w Polsce
Następny artykułAnaliza kursów i notowań: Cena złota na przestrzeni ostatnich 10 lat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj