Jak wygląda kwestia odwołania oraz wygaśnięcia pełnomocnictwa?

Pełnomocnictwo wydaje się być prostym mechanizmem, jednak czasami potrafi się skomplikować. Istnieje wiele możliwości odwołania lub wygaśnięcia pełnomocnictwa. Jedne sytuacje są bardziej, a drugie mniej logiczne, jednak skutek we wszystkich sytuacjach jest ten sam – pełnomocnictwo przestaje obowiązywać.

W konsultacji z kancelarią prawną Marka Szymały we Wrocławiu wiemy, że do wygaśnięcia pełnomocnictwa może dojść:

  • na skutek okoliczności, które są przewidziane przez dokument pełnomocnictwa,
  • poprzez odwołanie pełnomocnictwa,
  • w następstwie śmierci pełnomocnika lub strony,
  • na skutek likwidacji osoby prawnej,
  • poprzez zrzeczenie się pełnomocnictwa przez pełnomocnika,
  • w następstwie utraty przez pełnomocnika zdolności do czynności prawnej.

Okoliczności przewidziane w dokumencie pełnomocnictwa

Podczas sporządzania dokumentu pełnomocnictwa określa się konkretne okoliczności, które skutkują wygaszeniem pełnomocnictwa.

Odwołanie pełnomocnictwa

Jest to możliwe w każdej sytuacji. Nie potrzeba w tym zakresie sporządzania specjalnego uzasadnienia. Odwołanie jest jednostronnym oraz nieformalnym oświadczeniem woli. Zrzeczenie się takiej możliwości w przypadku osoby mocodawcy może nastąpić podczas sporządzania dokumentu pełnomocnictwa. Wówczas strona może zrezygnować z takiej opcji i umieścić odpowiedni zapis.

Śmierć pełnomocnika lub mocodawcy

To sytuacja bardzo logiczna. W przypadku śmierci osoby pełnomocnika nie może on wykonywać swojej czynności, czyli reprezentowania interesów strony w sądzie lub urzędzie z przyczyn oczywistych. W odwrotnej sytuacji śmierć mocodawcy ma taki sam skutek. Analogiczne rezultaty pojawiają się także w kwestii likwidacji osoby prawnej.

Zrzeczenie się pełnomocnictwa przez pełnomocnika

Pełnomocnik posiada możliwość wypowiedzenia współpracy swojemu mocodawcy. Nie może on być na stałe powiązany ze sprawą strony, ponieważ ma w tym zakresie możliwość wyboru. Jego obowiązki kończą się wtedy, kiedy sam o tym zdecyduje.

Utrata przez pełnomocnika zdolności do czynności prawnej

W świetle określonych przez prawo wydarzeń może dojść do utraty możliwości wykonywania swojego zawodu przez pełnomocnika. Wówczas automatycznie przestaje zajmować się interesem swojej strony, ponieważ traci przyzwolenie na wykonywanie swoich czynności.

W przypadku pełnomocnictwa należy mieć świadomość tego, że istnieją zdarzenia na mocy, których dochodzi do wygaszenia pełnomocnictwa lub do jego odwołania. Oczywiście przewiduje się określone sytuacje. Bardzo często są to oczywiste kwestie, takie jak śmierć pełnomocnika lub mocodawcy. Inne przypadki odnoszą się bezpośrednio do przepisów, które przewidują konkretne sytuacje wygaszenia lub odwołania pełnomocnictwa.

Poprzedni artykułPrzybywa terminali płatniczych w instytucjach publicznych
Następny artykułUbezpieczenie turystyczne – jak wybrać najkorzystniejsze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj