Konto dla firmy — co warto wiedzieć?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest bardzo kuszącą alternatywą względem zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. I choć w wielu przypadkach wiąże się ze znaczącymi korzyściami finansowymi, na ogół wymaga większej odpowiedzialności i wyższej odporności na stres. Jedną z pierwszych decyzji początkującego przedsiębiorcy najpewniej będzie wybór konta firmowego. Czy jest to opłacalne? Co rzeczywiście warto wiedzieć jeszcze przed przystąpieniem do finalizacji formalności? Jakich kosztów należy unikać, a które można wziąć pod uwagę?

„Żyłka przedsiębiorcy”

Niestety nie każdy, kto ma zapał, talent i chwytliwe pomysły będzie dobrym szefem — nawet w przypadku jednoosobowej działalności. Często potrzebne są również umiejętności sprzedażowe, zdolność analizy sytuacji rynkowej, sprawnego reagowania na zmieniające się ustawodawstwo, a przede wszystkim właściwego zarządzania finansami. Jeśli przedsiębiorca wykazuje powyższe cechy, nie powinien mieć większych trudności z wyborem optymalnej dla siebie oferty konta firmowego. Problem pojawia się jednak w sytuacji, gdy dostępnych opcji jest zbyt wiele i są one do siebie podobne.

Czy warto rozdzielić konto prywatne od firmowego?

Zdecydowanie. Za posiadaniem dwóch odrębnych rachunków przemawia kilka praktycznych względów. Oto niektóre z nich:

przejrzysty obraz wydolności finansowej prowadzonej firmy (niezaburzony przez transakcje prywatne),

większa szansa na zachowanie odpowiedniego ładu i porządku w dokumentacji,

niektóre banki przy rozliczeniach z przedsiębiorstwami wymagają posługiwania się dedykowanym kontem firmowym,

właściwa kontrola nad wewnętrznymi przepływami pieniężnymi,

możliwość skorzystania z wielu usług dodatkowych oferowanych przez bank (skierowanych wyłącznie do firm),

brak bezpośredniego wglądu w operacje prywatne ze strony osób trzecich podczas kontroli skarbowej,

optymalizacja kosztów — wydatki z tytułu posiadanego i użytkowanego konta firmowego można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Opłaty podstawowe

Wielu przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze jeszcze do niedawna unikało zakładania odrębnego konta firmowego. Powodem była niechęć do ponoszenia opłat z tytułu założenia i korzystania z rachunku bankowego (które w przeszłości rzeczywiście nie należały do najniższych). Łączenie finansów osobistych z firmowymi nierzadko więc kończyło się chaosem w dokumentacji, a pozorne oszczędności wymagały finalnie dużo większego zaangażowania czasowego.

Dziś argument redukcji kosztów jest zupełnie bezzasadny, ponieważ banki konsekwentnie odchodzą od obciążania klientów biznesowych wstępnymi oraz cyklicznymi opłatami. Kosztowne z kolei będą zazwyczaj wszelkie usługi wychodzące poza sferę online, jak np. przelewy wykonywane w placówkach banków. Im więcej osób korzysta z narzędzi bankowości elektronicznej, tym taniej — dla obu stron. Można spotkać się również z sytuacją, gdzie wymaga się określonej sumy comiesięcznych wpływów lub wykonanych transakcji, aby opłaty podstawowe za konto firmowe wynosiły 0 PLN.

Konto firmowe — najbardziej istotna funkcjonalność

Większości przedsiębiorców nie interesuje najbardziej wysokość ewentualnych opłat podstawowych. Najważniejsze są dla nich koszty przelewów — cyklicznie wykonywanych z konta firmowego na inne, zewnętrzne rachunki bankowe (do kontrahentów czy pracowników). W tym przypadku oferty także będą zróżnicowane, a dostępne opcje można podzielić na 3 zasadnicze grupy:

bezpłatne przelewy na konta ulokowane w innych bankach — bez konieczności sprostania jakimkolwiek wymogom (choć brzmi to atrakcyjnie, nie zawsze jest najkorzystniejszym rozwiązaniem — opłaty mogą zostać naliczone gdzie indziej),

pula darmowych przelewów zewnętrznych zostaje dokładnie określona (najczęściej kilkanaście w miesiącu),

płatne przelewy internetowe (z reguły jednorazowa opłata za operację nie przekracza 1 PLN — wówczas banki oferują swoim klientom zniżki w innej postaci).

Jeśli jeden rachunek nie wystarcza na potrzeby prowadzonego przedsiębiorstwa, właściciel z reguły decyduje się też na założenie konta walutowego i oszczędnościowego. Dobrze się wówczas upewnić co do ewentualnych opłat za przelewy wewnętrzne, aby uniknąć niemiłych niespodzianek.

Urząd Skarbowy, ZUS – przelewy cykliczne i ich koszt

Prowadzący firmę zdają sobie sprawę, jak ważne jest terminowe uiszczanie należności względem właściwego Urzędu Skarbowego i ZUS-u. Tego typu transakcji nie sposób uniknąć, jednak można znaleźć bank, który w swojej ofercie usług internetowych czy mobilnych nie pobiera za nie dodatkowych opłat – np. Santander.

Dodatkowe możliwości

Wybierając konto firmowe, miejmy świadomość, że wiele pozostałych produktów bankowych może być przydatny w toku prowadzonej działalności. W razie nadwyżek finansowych lokaty o wysokim oprocentowaniu pozwolą na mnożenie kapitału. Gdy zaś przedsiębiorstwo stanie przed koniecznością kredytowania określonych wydatków, atrakcyjna oferta zewnętrznych źródeł finansowania na pewno ułatwi wiele spraw. Patrzmy perspektywicznie i wybierajmy te opcje, które nie tylko pozwalają zaoszczędzić, ale również rozwijać prowadzony biznes.

Poprzedni artykułJak wybrać odpowiednie oprogramowanie dla kancelarii?
Następny artykułZadbaj o finansową wolność dziecka teraz i w przyszłości!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj