Kredyt konsolidacyjny dla firm – czy przedsiębiorca może wziąć kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny kojarzy się nam przede wszystkim z połączeniem kilku zobowiązań finansowych w jedno, aby móc łatwiej spłacić swoje zadłużenie. Najczęściej decydują się na to osoby prywatne, jednak w podobnej kłopotliwej sytuacji mogą znaleźć się także przedsiębiorcy. Czy mogą starać się o skonsolidowanie kredytów firmowych? Kiedy i na jakich warunkach?

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to szczególny produkt bankowy, który umożliwia połączenie w jedno kilku kredytów i pożyczek. W ten sposób zamiast wielu często wysokich rat, które składają się na wysokie miesięczne zobowiązanie, mamy jedną niską i możliwą do spłacenia. Dzieje się tak dzięki podpisaniu nowej umowy na nowych warunkach. Innymi słowy, za pomocą kredytu konsolidacyjnego spłacamy wszystkie nasze dotychczasowe zobowiązania w zamian za jedno nowe.

Najczęściej spotykamy się z ofertami przeznaczonymi dla osób prywatnych, ale to nie jedyna możliwość jaką dają banki. Kredyt konsolidacyjny dla firm (pożyczki-online.pl) również jest popularną propozycją instytucji finansowych. Tym samym przedsiębiorcy zaciągający różne zobowiązania w ramach działalności gospodarczej mogą zdecydować się na takie rozwiązanie.

Kredyt konsolidacyjny dla firm – dla kogo?

Kredyt konsolidacyjny jest świetnym rozwiązaniem w momencie, gdy mamy kilka różnych zobowiązań i na horyzoncie mogą pojawić się problemy ze spłatą. To nie oznacza, że jest to propozycja dla osób posiadających zadłużenie i będących w tak zwanych pętlach zadłużeń. Banki źle na to patrzą i jeżeli firma ma kłopoty finansowe oraz zaległe spłaty, może zaistnieć obawa, że konsolidacja nie pomoże, a problem z zobowiązaniami się pogłębi. Dlatego też przed wzięciem tego typu kredytu należy się bardzo dobrze zastanowić nad aktualną sytuacją, w której się znajduje.

Kiedy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny dla firm?

W takim razie kiedy najlepiej zdecydować się na kredyt konsolidacyjny? Posiadane zadłużenia i problemy ze spłatą będą dużym kłopotem przy ubieganiu się o takie rozwiązanie. Jednak mając kilka zobowiązań, a przez to wysoką miesięczną ratę do spłaty, która znacząco ogranicza nasze możliwości można pomyśleć właśnie o połączeniu ich w jedno i ustaleniu jednej niższej kwoty. Pozwoli to na odciążenie budżetu firmy i lepsze zarządzanie finansami. Tym samym umożliwi zwiększenie szans na rozwój firmy, a nie ciągłe cięcie kosztów.

Konsolidacja pozwoli zmniejszyć miesięczne zobowiązania, a tym samym uniknąć spirali zadłużeń, która ostatecznie może doprowadzić to utraty płynności finansowej. Poza tym obniżając raty, zwiększa się także swoją zdolność kredytową, a to w przyszłości może pozwolić nam na zaciągnięcie kolejnych zobowiązań.

Zalety i wady kredytu konsolidacyjnego dla firm

Rzecz jasna zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego ma zarówno zalety, jak i wady. Większość z nich została już wymieniona, jak właśnie obniżanie miesięcznej raty zobowiązań czy zwiększenie zdolności kredytowej i płynności finansowej firmy. Trzeba jednak pamiętać, że połączenie kilku zobowiązań oznaczać może także wydłużenie czasu kredytowania, a więc większe uzależnienie się od banku.

W zależności od postawionych warunków mogą być one ostatecznie mniej lub bardziej korzystne, a koszt całkowitej spłaty zobowiązania wyjść jak wcześniej, albo i więcej. Trzeba więc wziąć pod uwagę wszystkie wytyczne, jak oprocentowanie, prowizje, dodatkowe opłaty czy RRSO. Biorąc kredyt, jakikolwiek zresztą, należy dokładnie zapoznać się z warunkami, a także obliczyć swoje możliwości, aby tym samym nie wpaść w jeszcze większe kłopoty finansowe.

Poprzedni artykułPrawo zmienia się co dzień, więc trzeba mieć rękę na pulsie.
Następny artykułKiedy sprawdzą się szybkie pożyczki gotówkowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj