Kredyt konsolidacyjny kojarzy się nam przede wszystkim z połączeniem kilku zobowiązań finansowych w jedno, aby móc łatwiej spłacić swoje zadłużenie. Najczęściej decydują się na to osoby prywatne, jednak w podobnej kłopotliwej sytuacji mogą znaleźć się także przedsiębiorcy. Czy mogą starać się o skonsolidowanie kredytów firmowych? Kiedy i na jakich warunkach?
Jak działa kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to szczególny produkt bankowy, który umożliwia połączenie w jedno kilku kredytów i pożyczek. W ten sposób zamiast wielu często wysokich rat, które składają się na wysokie miesięczne zobowiązanie, mamy jedną niską i możliwą do spłacenia. Dzieje się tak dzięki podpisaniu nowej umowy na nowych warunkach. Innymi słowy, za pomocą kredytu konsolidacyjnego spłacamy wszystkie nasze dotychczasowe zobowiązania w zamian za jedno nowe.
Najczęściej spotykamy się z ofertami przeznaczonymi dla osób prywatnych, ale to nie jedyna możliwość jaką dają banki. Kredyt konsolidacyjny dla firm (pożyczki-online.pl) również jest popularną propozycją instytucji finansowych. Tym samym przedsiębiorcy zaciągający różne zobowiązania w ramach działalności gospodarczej mogą zdecydować się na takie rozwiązanie.
Kredyt konsolidacyjny dla firm – dla kogo?
Kredyt konsolidacyjny jest świetnym rozwiązaniem w momencie, gdy mamy kilka różnych zobowiązań i na horyzoncie mogą pojawić się problemy ze spłatą. To nie oznacza, że jest to propozycja dla osób posiadających zadłużenie i będących w tak zwanych pętlach zadłużeń. Banki źle na to patrzą i jeżeli firma ma kłopoty finansowe oraz zaległe spłaty, może zaistnieć obawa, że konsolidacja nie pomoże, a problem z zobowiązaniami się pogłębi. Dlatego też przed wzięciem tego typu kredytu należy się bardzo dobrze zastanowić nad aktualną sytuacją, w której się znajduje.
Kiedy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny dla firm?
W takim razie kiedy najlepiej zdecydować się na kredyt konsolidacyjny? Posiadane zadłużenia i problemy ze spłatą będą dużym kłopotem przy ubieganiu się o takie rozwiązanie. Jednak mając kilka zobowiązań, a przez to wysoką miesięczną ratę do spłaty, która znacząco ogranicza nasze możliwości można pomyśleć właśnie o połączeniu ich w jedno i ustaleniu jednej niższej kwoty. Pozwoli to na odciążenie budżetu firmy i lepsze zarządzanie finansami. Tym samym umożliwi zwiększenie szans na rozwój firmy, a nie ciągłe cięcie kosztów.
Konsolidacja pozwoli zmniejszyć miesięczne zobowiązania, a tym samym uniknąć spirali zadłużeń, która ostatecznie może doprowadzić to utraty płynności finansowej. Poza tym obniżając raty, zwiększa się także swoją zdolność kredytową, a to w przyszłości może pozwolić nam na zaciągnięcie kolejnych zobowiązań.
Zalety i wady kredytu konsolidacyjnego dla firm
Rzecz jasna zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego ma zarówno zalety, jak i wady. Większość z nich została już wymieniona, jak właśnie obniżanie miesięcznej raty zobowiązań czy zwiększenie zdolności kredytowej i płynności finansowej firmy. Trzeba jednak pamiętać, że połączenie kilku zobowiązań oznaczać może także wydłużenie czasu kredytowania, a więc większe uzależnienie się od banku.
W zależności od postawionych warunków mogą być one ostatecznie mniej lub bardziej korzystne, a koszt całkowitej spłaty zobowiązania wyjść jak wcześniej, albo i więcej. Trzeba więc wziąć pod uwagę wszystkie wytyczne, jak oprocentowanie, prowizje, dodatkowe opłaty czy RRSO. Biorąc kredyt, jakikolwiek zresztą, należy dokładnie zapoznać się z warunkami, a także obliczyć swoje możliwości, aby tym samym nie wpaść w jeszcze większe kłopoty finansowe.