„Kupujący doszli do ściany”. Widać spadki cen mieszkań

Drugi kwartał br. przyniósł nadzieję dla planujących zakup nieruchomości – w niektórych przedziałach metrażowych można było zauważyć nie tylko zatrzymanie wzrostów, ale nawet spadki stawek. Redakcja Bankier.pl i „Pulsu Biznesu” wraz z Cenatorium przygotowały cokwartalny raport z cenami transakcyjnymi mieszkań w największych miastach Polski.

Na stołecznym rynku nieruchomości od początku roku większe ceny zanotowano jedynie w przedziale niewielkich mieszkań o powierzchni 35-40 mkw. (wzrost trzyprocentowy) oraz tych największych, powyżej 80 mkw. (wzrost siedmioprocentowy). Przeciętna cena metra mieszkań średnich, o powierzchni 40-60 mkw., spadła o 2 proc., a w pozostałych przedziałach metrażowych kwoty za metr kwadratowy pozostały bez zmian.

Niewielkie spadki (o wartości 1 proc. i 5 proc. – w przypadku mieszkań do 40 mkw.) pojawiły się również w niektórych przedziałach metrażowych nieruchomości wrocławskich.

Inną tendencję wykazał rynek trójmiejski – w Gdańsku mieszkania każdej wielkości podrożały, przy czym za te o metrażu 70-80 mkw. nabywcy musieli zapłacić średnio aż 11 proc. więcej niż w pierwszym kwartale tego roku.

W Krakowie największy wzrost cen dotknął mieszkania najmniejsze – do 35 mkw. – i wyniósł 5%. Podwyżki było widać jeszcze tylko na rynku mieszkań o pow. 80-100 mkw. (1-procentowy), na zakupie pozostałych lokali kupujący mieli szansę oszczędzić, najczęściej 1-3 proc.

Ceny wyhamowały wśród najmniejszych lokali poznańskich – kosztowały one średnio o 2 proc. mniej niż na początku roku. Podobnie niewielkie zmiany wystąpiły na rynku łódzkim – większość kupujących tam mieszkania zapłaciła najwyżej 3 proc. więcej niż w poprzednim kwartale.

Drugi kwartał br. był w większości tańszy także dla kupujących lokale w Lublinie i Olsztynie.

Poprzedni artykułPoczta Polska zatrudnia coraz więcej osób niepełnosprawnych
Następny artykułUmowy cywilnoprawne. Co może zrobić komornik?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj