Leasing na auto – krok po kroku

Zastanawiasz się nad wzięciem auta w leasing? Szukasz informacji, które ułatwią Ci podjęcie tej decyzji? W poniższym materiale znajdziesz kilka podstawowych informacji dotyczących zawierania umów leasingowych.

Na czym polega umowa leasingowa?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym w ogóle jest leasing. Ta forma finansowania inwestycji łączy w sobie elementy kredytu i dzierżawy. Leasingobiorca użytkuje bowiem pojazd na warunkach określonych w umowie zawartej z leasingodawcą (na przykład bankiem), ale nie jest jego właścicielem. Po zakończeniu umowy, leasingobiorca może odkupić użytkowane auto, a kwota jego wykupu będzie dużo niższa, niż jego wartość rynkowa.

Kto może skorzystać z leasingu?

Leasing to najczęściej wybierana forma finansowania samochodu przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Z tej opcji mogą także korzystać klienci indywidualni. W przypadku osób fizycznych mamy jednak do czynienia z leasingiem konsumenckim, który jest atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego kredytu.

Leasing na samochód nowy lub używany

Warto podkreślić, że od kilku lat, poza możliwością leasingu nowych pojazdów, możliwy jest także leasing na używany samochód.Jak wiadomo pojazdy z drugiej ręki mają niższą wartość od tych, prosto z salonu. Z tego względu są bardziej przystępne. Jeśli kierowca potrzebuje samochodu, a nie chce za niego dużo płacić, może zdecydować się na takie rozwiązanie. Zarówno wpłata początkowa, jak również comiesięczne raty są bowiem często dużo niższe, w związku z czym nie obciążają tak budżetu domowego lub firmowego.

Rodzaje leasingu

Decydując się na leasing trzeba wybrać spośród jego rodzajów. Do najpopularniejszych należą:

  • leasing operacyjny
  • leasing finansowy

W przypadku leasingu operacyjnego podatek VAT nalicza się stopniowo, z uwzględnieniem każdej raty. Przy leasingu finansowym całość podatku płaci się wraz z pierwszą ratą leasingową, a do kosztów uzyskania przychodu wrzuca się jedynie odsetki od rat, a nie całą ratę. Jeżeli decydujemy się na leasing operacyjny koszty amortyzacji bierze na siebie leasingodawca, w przypadku leasingu finansowego, spoczywa to na barkach leasingobiorcy. Umowa leasingowa w leasingu operacyjnym zawierana jest na minimum czterdzieści procent czasu amortyzacji środka trwałego. W przypadku leasingu finansowego, będzie to umowa na czas określony, ale bez minimalnego okresu jej trwania.

Zdaj się na pomoc doradcy finansowego

Usługi finansowe w zakresie umów leasingowych świadczy CLS. Firma pomoże Ci w zdobyciu najatrakcyjniejszej umowy zarówno w przypadku nowych pojazdów, jak również gdy chodzi o leasing samochodów używanych. Z pełną ofertą centrum można zapoznać się na cls.pl – https://cls.pl/kalkulator/.

Poprzedni artykułPolacy nie ufają systemowi emerytalnemu, ale dadzą szansę PPK
Następny artykułJak uzyskać kredyt konsolidacyjny? Kiedy opłaca się konsolidacja zadłużeń?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj