Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kabla HDMI?

Często może nawet nieświadomie, aczkolwiek każdy z nas codziennie korzysta z przewodów HDMI. Telewizor, komputer, laptop – to wszystko urządzenia, które mogą wykorzystywać tę technologię. Czy zastanawiamy się jednak nad tym, jakie znaczenie ma rodzaj stosowanego kabla HDMI? Okazuje się, że tak i to spore!

Jaki kabel HDMI warto wybrać?

Zanim postanowimy, który konkretnie kabel HDMI kupimy zastanówmy się, jakie funkcje powinien on spełniać. Chodzi tu głównie o łączenie sprzętów elektronicznych z ekranami. Wybierając taki przewód do konkretnego urządzenia, zastanówmy się nad jego standardem. Ważne jest także, czy ma być to opcja standard, czy może High Speed. Kluczowy parametrem może okazać się tej jego długość, gdyż to warunkuje często, czy można go swobodnie wykorzystać.

Wysokiej jakości kable HDMI, gwarantuj obraz 4k, a te najnowocześniejsze modele nawet do 8k. Zwróćmy uwagę nie tylko na rozdzielczość, ale też na funkcje dodatkowe. Wybierając konkretny przewód, pod uwagę weźmy to, jakie są nasze potrzeby. Jeżeli zależy nam na kablu, który spełni nasze podstawowe wymagania, czyli oglądanie filmów i seriali w Full HD – wystarczy zwykły kabel. Jeśli jednak ma być to najwyższa jakość obrazu, wówczas powinniśmy pomyśleć o kablu High Speed.

Na jakie aspekty zwrócić uwagę, podczas wyboru kabla HDMI?

Na rynku natrafimy na ogromną ilość kabli HDMI, dlatego warto przemyśleć swój zakup. Zanim to zrobimy, powinniśmy zmierzyć odległości, jakie dzielą nasze urządzenie i ekran. Zbyt długi kabel na pewno nie okaże się bezpiecznym wyjściem, ponieważ może to powodować osłabienie sygnału, a co za tym idzie – spadek jakości zarówno obrazu, jak i dźwięku. Długa droga sygnału, jaką musi pokonać sygnał sprawia, że pojawia się ryzyko zakłóceń oraz strat. Zwróćmy uwagę też na wersję produktu. Z roku na rok, na rynek wchodzą nowe modele, które mają coraz lepsze możliwości. Rozdzielczość 4k, oferowana jest np. od drugiej generacji.

Sprawdźmy, z jakich materiałów kabel został wykonany. Może to wpływać na stabilność i jakość transmisji. Trwałość będzie bardzo istotna, a najtańsze modele produkuje się z miedzi i aluminium. Te z wyższej półki, na pewno będą wykonane z miedzi i stali. Zdecydowanie najlepsze będą jednak te z miedzi beztlenowej, która charakteryzuje się wysoką przewodnością. Dzięki podwójnemu bądź potrójnemu ekranowaniu, uchronimy się przed zakłóceniami. Będzie to miało znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy potrzebny jest nam kabel HDMI 10m lub dłuższy.

Najpopularniejsze typy kabli HDMI

Konkretne przewodu HDMI, będą z pewnością się od siebie różnić. Pamiętajmy, między czym możemy wybierać, a także co oznaczają poszczególne oznaczenia. Wersja Standard, pozwala nam na obsługę tych klasycznych rozdzielczości a to: 720p oraz 1080p. Taki kabel, na pewno sprawdzi się podczas transmisji HDTV, kablowej oraz satelitarnej telewizji. Kable HDMI o zwiększonej szybkości to te, które obsługują obrazy do 4K, a nawet i 3D. Oczywiście poradzą sobie też z mniejszymi rozdzielczościami, jak w wypadku standardowej opcji, ale przy tym mają też poszerzoną paletę kolorów. Co ważne, jakość powinna być większa, w zależności od wymagań konsoli, ekrany, czy też jakiegokolwiek innego obrazu.

Standard naszego przewodu określa też jego ogólne możliwości. Jeżeli zależy nam na najwyższej jakości obrazu oraz dźwięku, powinniśmy postawić na nowoczesną technologię. Dziś, może być to np. kabel, który zaoferuje nam rozdzielczość na poziomie 8K. Warto jednak wiedzieć, że obecnie wystarczy nam kabel HDMI 2.0. Sprawdzi się on w przypadku większości naszych urządzeń w obecnej technologii. Dzięki niemu, mamy możliwość komfortowego oglądania materiałów wideo w rozdzielczości 4K. Co więcej, to też najczęściej spotykany standard w telewizorach, jakie obecnie kupujemy do swoich domów. Technologia rozwija się bardzo szybko, dlatego za kilka lat, zapewne będziemy mogli korzystać z czegoś innego.

Poprzedni artykułOringi – multum zastosowań jednej uszczelki
Następny artykułOprogramowanie dedykowane w przedsiębiorstwie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj