Oringi – multum zastosowań jednej uszczelki

W każdej instalacji tłoczącej płyny lub gazy gwarancją jej prawidłowej i bezpiecznej pracy jest odpowiednie uszczelnienie. Ma ono za zadanie utrzymać ciecz lub gaz wewnątrz instalacji i uniemożliwić wydostawanie się substancji poza nią. Uszczelnienie niezbędne jest zwłaszcza w miejscach łączeń rur i rurek, w przyłączach zaworów i rozdzielników oraz wszędzie tam, gdzie może dojść do przecieku instalacji. Jednym z najczęściej wykorzystywanych uszczelnień technicznych są oringi?

Oringi – czym są, gdzie je stosować i jak działają

Oring, zwany też uszczelką techniczną o przekroju kołowym, to rodzaj gumowej uszczelki w kształcie pierścienia. Charakteryzują się wysoką elastycznością i występują w bardzo szerokim zakresie rozmiarów, dzięki czemu posiadają bardzo szeroki wachlarz zastosowań. Najczęściej używane są podczas uszczelniania części o różnej wielkości, które poruszają się względem siebie.

Oringi to dwustronnie i samoczynnie działające elementy uszczelniające. Przy braku ciśnienia w instalacji, szczelność gwarantuje promieniowe lub osiowe działanie zacisku wstępnego. Pod wpływem ciśnienia siła pochodząca z zacisku wstępnego nakłada się na siłę ciśnienia, przez co powstaje całkowita siła uszczelniająca, która zwiększa się wraz z rosnącym ciśnieniem. Ponieważ pod działaniem ciśnienia oring wykazuje właściwości podobne do tych, posiadanych przez ciecz o wysokim napięciu powierzchniowym, ciśnienie rozchodzi się po nim równomiernie we wszystkich kierunkach.

Rodzaje oringów według zastosowanego materiału

W zależności od rodzaju gumy użytej do produkcji oringów, mogą one znaleźć swoje zastosowanie przy uszczelnianiu zróżnicowanych instalacji. Poniżej znajdują się najbardziej popularne typy tych uszczelek.

ORINGI NBR

Stosowane w temperaturach od -30 do +90 stopni. Odporne na oleje – zarówno te wykorzystywane w przemyśle oleje mineralne i silikonowe jak i oleje spożywcze i tłuszcze zwierzęce, oraz na smary i ozon. Charakteryzują się również wysoką odpornością na płyny hydrauliczne, propan, butan, a także na rozcieńczone zasady i kwasy. Najbardziej popularny typ oringów.

ORINGI EPDM

Mogą być stosowane w temperaturach między -40 a 150 stopni. Odporne głównie na alkohole, ketony i estry, kwasy organiczne krótkołańcuchowe (np mrówkowy) czy kwas chlorowodorowy. Wykazują również niewrażliwość na czynniki atmosferyczne – promieniowanie UV, ozon, parę wodną czy gorącą wodę, dzięki czemu nie starzeją się pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Najczęściej używane głównie jako uszczelnienia systemów klimatyzacyjnych i chłodniczych.

ORINGI FKM/FPM/Viton®

Uszczelnienia na bazie kauczuku fluorowego odporne na temperatury od -20 do 210 stopni. Wysoce niewrażliwe na węglowodory aromatyczne zawarte w benzenie, oleje mineralne i silikonowe, jak również oleje pochodzenia naturalnego. Dodatkowo wysoce odporne na promieniowanie UV, tlen, próżnię i paliwa (również te o zawartości metanolu). Chętnie używane w przemyśle naftowym.

ORINGI FEP/PFA

Oringi otoczone płaszczem teflonowym FEP z dodatkowym uszczelnieniem PFA świetnie sprawdzają się w zastosowaniach statycznych pracujących w warunkach ekstremalnych. Odporne na temperaturę w przedziale -60 do 260 stopni, a jego właściwości zależne są od typu oringa znajdującego się pod płaszczem. Niski współczynnik tarcia, jaki daje teflonowa otulina sprawia, że ten typ uszczelnienia świetnie sprawdza się w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym i spożywczym.

ORINGI FFKM – KALREZ®

Wykonane z mieszanek kauczuku perfluorowego oringi FFKM to najtrwalsze i najmocniejsze oringi na rynku. Mieszanka gumowa FFKM dedykowana jest dla wszystkich rozwiązań typu high-tech. Wiele odmian mieszanki FFKM sprawia, że ten typ oringów może być wykorzystany zarówno w spożywce, jak i w przemyśle chemicznym czy paliwowym – w zależności od właściwości zastosowanego materiału. Mogą pracować w temperaturach od -15 do 316 stopni.

Poprzedni artykułChcesz wybrać najlepsze konto firmowe? Sprawdź, co trzeba wiedzieć
Następny artykułNa co zwrócić uwagę podczas wyboru kabla HDMI?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj