Oringi – multum zastosowań jednej uszczelki

W każdej instalacji tłoczącej płyny lub gazy gwarancją jej prawidłowej i bezpiecznej pracy jest odpowiednie uszczelnienie. Ma ono za zadanie utrzymać ciecz lub gaz wewnątrz instalacji i uniemożliwić wydostawanie się substancji poza nią. Uszczelnienie niezbędne jest zwłaszcza w miejscach łączeń rur i rurek, w przyłączach zaworów i rozdzielników oraz wszędzie tam, gdzie może dojść do przecieku instalacji. Jednym z najczęściej wykorzystywanych uszczelnień technicznych są oringi?

Oringi – czym są, gdzie je stosować i jak działają

Oring, zwany też uszczelką techniczną o przekroju kołowym, to rodzaj gumowej uszczelki w kształcie pierścienia. Charakteryzują się wysoką elastycznością i występują w bardzo szerokim zakresie rozmiarów, dzięki czemu posiadają bardzo szeroki wachlarz zastosowań. Najczęściej używane są podczas uszczelniania części o różnej wielkości, które poruszają się względem siebie.

Oringi to dwustronnie i samoczynnie działające elementy uszczelniające. Przy braku ciśnienia w instalacji, szczelność gwarantuje promieniowe lub osiowe działanie zacisku wstępnego. Pod wpływem ciśnienia siła pochodząca z zacisku wstępnego nakłada się na siłę ciśnienia, przez co powstaje całkowita siła uszczelniająca, która zwiększa się wraz z rosnącym ciśnieniem. Ponieważ pod działaniem ciśnienia oring wykazuje właściwości podobne do tych, posiadanych przez ciecz o wysokim napięciu powierzchniowym, ciśnienie rozchodzi się po nim równomiernie we wszystkich kierunkach.

Rodzaje oringów według zastosowanego materiału

W zależności od rodzaju gumy użytej do produkcji oringów, mogą one znaleźć swoje zastosowanie przy uszczelnianiu zróżnicowanych instalacji. Poniżej znajdują się najbardziej popularne typy tych uszczelek.

ORINGI NBR

Stosowane w temperaturach od -30 do +90 stopni. Odporne na oleje – zarówno te wykorzystywane w przemyśle oleje mineralne i silikonowe jak i oleje spożywcze i tłuszcze zwierzęce, oraz na smary i ozon. Charakteryzują się również wysoką odpornością na płyny hydrauliczne, propan, butan, a także na rozcieńczone zasady i kwasy. Najbardziej popularny typ oringów.

ORINGI EPDM

Mogą być stosowane w temperaturach między -40 a 150 stopni. Odporne głównie na alkohole, ketony i estry, kwasy organiczne krótkołańcuchowe (np mrówkowy) czy kwas chlorowodorowy. Wykazują również niewrażliwość na czynniki atmosferyczne – promieniowanie UV, ozon, parę wodną czy gorącą wodę, dzięki czemu nie starzeją się pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Najczęściej używane głównie jako uszczelnienia systemów klimatyzacyjnych i chłodniczych.

ORINGI FKM/FPM/Viton®

Uszczelnienia na bazie kauczuku fluorowego odporne na temperatury od -20 do 210 stopni. Wysoce niewrażliwe na węglowodory aromatyczne zawarte w benzenie, oleje mineralne i silikonowe, jak również oleje pochodzenia naturalnego. Dodatkowo wysoce odporne na promieniowanie UV, tlen, próżnię i paliwa (również te o zawartości metanolu). Chętnie używane w przemyśle naftowym.

ORINGI FEP/PFA

Oringi otoczone płaszczem teflonowym FEP z dodatkowym uszczelnieniem PFA świetnie sprawdzają się w zastosowaniach statycznych pracujących w warunkach ekstremalnych. Odporne na temperaturę w przedziale -60 do 260 stopni, a jego właściwości zależne są od typu oringa znajdującego się pod płaszczem. Niski współczynnik tarcia, jaki daje teflonowa otulina sprawia, że ten typ uszczelnienia świetnie sprawdza się w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym i spożywczym.

ORINGI FFKM – KALREZ®

Wykonane z mieszanek kauczuku perfluorowego oringi FFKM to najtrwalsze i najmocniejsze oringi na rynku. Mieszanka gumowa FFKM dedykowana jest dla wszystkich rozwiązań typu high-tech. Wiele odmian mieszanki FFKM sprawia, że ten typ oringów może być wykorzystany zarówno w spożywce, jak i w przemyśle chemicznym czy paliwowym – w zależności od właściwości zastosowanego materiału. Mogą pracować w temperaturach od -15 do 316 stopni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here