Polski rynek pracy tymczasowej należy do Ukraińców

Ponad 54 proc. – właśnie tylu Ukraińców znajduje się w grupie wszystkich pracowników tymczasowych, aktywnych zawodowo w Polsce, wynika z raportu Grupy Progres. Jeszcze w 2017 r. najwięcej było Polaków (ok. 59 proc.), obecnie nasi rodacy stanowią mniejszość narodową na krajowym rynku pracy tymczasowej.

Społeczność ukraińska rośnie szybko nie tylko w Polsce, ale też innych krajach bałtyckich, gdzie nasi wschodni sąsiedzi mogą zarobić znacznie więcej niż w swojej ojczyźnie. Przekazy pieniężne imigrantów, które według Banku Światowego, w ubiegłym roku stanowiły 13,8 proc. wyników gospodarczych Ukrainy, są prawdopodobnie najlepszą miarą odpływu z kraju ludności ukraińskiej w celach zarobkowych. Na Litwie stanowi ona największą grupę obcokrajowców będących rezydentami, których liczba w ubiegłym roku wzrosła o 55 proc. W Estonii rekordowy napływ Ukraińców zanotowano również w 2018 r. – ponad 12 tys. ukraińskich obywateli otrzymało wtedy zezwolenie na pracę krótkoterminową i na pobyt stały. Rosja w 2018 r. wydała dla Ukraińców 77 tys. zezwoleń na pobyt, a w Czechach są oni największą społecznością obcokrajowców legalnie przebywających w tym kraju – 117 tys. z całkowitej liczby mieszkańców – 10,5 mln.

Ukraińców przybywa także w Polsce, co więcej w 2018 r. zdominowali oni nasz krajowy rynek pracy tymczasowej – obecnie ukraińskich pracowników tymczasowych jest o ponad 14 proc. więcej niż zatrudnionych w takiej samej formie Polaków.

– Polska, z punktu widzenia Ukraińców, jest atrakcyjnym kierunkiem emigracji zarobkowej z wielu względów. Lawinowy przyrost liczby obcokrajowców chcących pracować nad Wisłą, może wynikać m.in. z gwarantowanego wsparcia pracodawcy, które Ukraińcy otrzymują od samego początku, co jest dla nich mocnym argumentem przekonującym do podjęcia pracy tymczasowej właśnie w Polsce – mówi Yuliia Novytska, Kierownik Działu Legalizacji Zatrudnienia w Grupie Progres. – Wyjazd zarobkowy do obcego kraju, sam w sobie jest niezwykle stresujący. Tym bardziej doceniana jest pomoc dyspozycyjnych konsultantów wspierających Ukraińców zarówno przed jak i po rozpoczęciu pracy w Polsce. Szczególnie ważna jest możliwość odbycia rozmowy nie tylko po polsku, ale także posługując się ojczystym językiem ukraińskim lub rosyjskim i to zarówno w Polsce jak i na Ukrainie. Liczy się także doradztwo i pomoc w dopełnieniu formalności związanych z legalizacją pobytu i rozpoczęciem pracy. Gdy tylko jest taka konieczność, konsultanci towarzyszą Ukraińcom podczas wizyt w Urzędzie Wojewódzkim – zaznacza Yuliia Novytska.

Polacy ustępują miejsca Ukraińcom

Według raportu Grupy Progres w ubiegłym roku wśród pracowników tymczasowych, na 100 Polaków przypadało 130 Ukraińców. W 2017 r. sytuacja była odwrotna. Wtedy bowiem nasi wschodni sąsiedzi byli mniejszością – na 100 Ukraińców przypadało 150 Polaków.

Wzrost liczby Ukraińców, wykonujących pracę czasową na naszym rynku jest widoczny zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Według danych Grupy Progres, w 2018 r. pracowników z Ukrainy było w Polsce o ponad 52 proc. więcej niż w roku 2017. Inaczej niż w przypadku Polaków zatrudnianych tymczasowo, których w 2018 r. było o 35 proc. mniej niż rok wcześniej.

Największe wzrosty imigrantów zarobkowych z Ukrainy w 2018 r. odnotowano wśród osób poniżej 21 r. ż. (165 proc. w stosunku do 2017 r.). W analogicznym okresie, w tej grupie wiekowej więcej, niż w 2017 r., było także Polaków – o 22%. Analiza pozostałych grup wiekowych pokazuje diametralną zmianę sytuacji. W ciągu zaledwie dwunastu miesięcy w Polsce przybyło ponad 51 proc. ukraińskich pracowników tymczasowych (21 r.ż. – 40 r.ż.), jest ich więcej także w kolejnych grupach wiekowych – 41 r.ż. – 50 r.ż. (43 proc. wzrost) i 51 r.ż. – 60 r.ż. (28 proc. wzrost).

Z raportu Grupy Progres wynika także, że gdy liczba pracujących tymczasowo Ukraińców rosła w zastraszającym tempie, grupa Polaków wykonujących pracę czasową spadała równie szybko. Największą różnicę widać w przypadku naszych rodaków pomiędzy 21 r.ż. a 30 r. ż., w porównaniu do 2017 r. w ubiegłym roku było ich o 56 proc. mniej. W pozostałych grupach wiekowych spadek jest trochę mniejszy, jednak równie widoczny. W 2018 r. w naszym kraju tymczasowo pracowało średnio o 43 proc. mniej Polaków niż w 2017 r.

Poprzedni artykułNiedziele niehandlowe spowalniają wzrost na rynku elektroniki konsumenckiej
Następny artykułJęzyk ukraiński w bankomatach i wpłato-bankomatach Euronet Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj