Posiadasz pracę, ale chwilowo poszukujesz dodatkowego źródła dochodów? Czy może jesteś jeszcze w procesie nauki i pragniesz dorobić w okresie przerwy od zajęć? Dysponujesz wolnym czasem, który chciałbyś przeznaczyć na dodatkowy zarobek? Myślałeś o wyjeździe za granicę w celu zdobycia dodatkowych dochodów? Jeśli praca sezonowa jest tym, czym się interesujesz i chciałbyś uzyskać więcej informacji, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!
Praca sezonowa – czym jest?
Charakterystyczną cechą pracy sezonowej jest jej dostępność, która nie jest stała przez cały rok. W zależności od warunków pogodowych i pory roku, można wyróżnić różne typy zawodów. Należy zauważyć, że praca sezonowa jest zależna od sezonu, a więc jest to zatrudnienie tymczasowe; na określony czas, który nie przekracza 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego.
Praca dodatkowa – jak dorobić?
Branże i zawody, które zakwalifikowano jako sezonowe, określono w załączniku do Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. dotyczącego podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), dla których wydaje się zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca. Zawody te dotyczą przede wszystkim sektorów rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa, rybołówstwa, a także usług gastronomicznych i zakwaterowania.
Praca sezonowa w Polsce – jak wygląda praca tymczasowa w kraju zamieszkania?
Praca sezonowa w Polsce może być związana np. z turystyką. W miejscowościach turystycznych istotne są okresy, kiedy ludzie mają więcej wolnego czasu, takie jak długie weekendy, święta czy wakacje. W czasie sezonu zyskują nie tylko właściciele atrakcji turystycznych, takich jak parki rozrywki (oferujące dmuchańce, trampoliny czy kolejki górskie). Jest to także czas oczekiwany przez hotele, restauracje czy zwykłe sklepy.
Kluczowa jest lokalizacja – turyści chętniej wydają pieniądze, gdy mają czas wolny i nie muszą daleko szukać miejsc do robienia zakupów. W czasie wakacji, oprócz turystów, zadowolone są także osoby, które pragną podjąć pracę tymczasową – to czas, kiedy zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników. Wraz z nadejściem sezonu letniego pojawia się więcej ofert pracy i możliwości dodatkowego zarobku. Zwłaszcza młodzi ludzie chętnie podejmują dodatkowe zobowiązania, aby zdobyć dodatkowe środki finansowe.
Praca sezonowa – kiedy zaczynać?
Sezon w Polsce zazwyczaj zaczyna się w kwietniu i kończy w październiku. Jeżeli poszukujesz pracy, nie czekaj do ostatniej chwili. Już zimą zacznij szukać, a od początku wiosny śmiało aplikuj na pojawiające się oferty pracy na podkarpaciu. Bądź aktywny – wiele osób jest zainteresowanych taką formą zarobku, więc musisz działać szybko.
Praca sezonowa – jak rozpocząć i jakie są możliwości zatrudnienia sezonowego?
Oferty zatrudnienia sezonowego to przede wszystkim te, które obejmują umowę o pracę na określony czas, związane z konkretną porą roku. Najczęściej poszukiwane są one podczas lata. W czasie wakacji uczniowie i studenci dysponują większą ilością wolnego czasu, dlatego chętnie podejmują tymczasowe zatrudnienie. Wiele miejsc pracy w tym okresie potrzebuje dodatkowej siły roboczej. Są to przede wszystkim oferty powiązane z turystyką, gastronomią czy zbiorami rolnymi.
Zastanawiasz się, jak znaleźć ofertę idealnie spełniającą Twoje oczekiwania? Przejrzyj dostępne propozycje w Internecie. Możesz bezpośrednio wpisać w wyszukiwarkę frazy takie jak: „prace sezonowe za granicą” czy „praca zbiory za granicą”. Nie zawsze jednak jest to optymalne rozwiązanie. Rzeczywiście, odnajdziesz tam wiele ofert, ale pamiętaj, że inne osoby również tam szukają, co oznacza, że konkurencja jest duża. Zdecyduj się na poszukiwania na portalach społecznościowych. Na Facebooku istnieją grupy zrzeszające pracowników i pracodawców z określonej branży. Musisz jedynie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. W takich miejscach konkurencja zazwyczaj jest mniejsza, a proces rekrutacji może okazać się łatwiejszy.
Warto również podjąć rozmowę ze znajomymi i rodziną. Często zdarza się, że osoby, które już miały do czynienia z podobnym zatrudnieniem, wiedzą gdzie szukać lub mają kontakty do osób poszukujących pracowników. Mogą także podzielić się z Tobą swoim doświadczeniem lub doradzić, gdzie najlepiej poszukiwać ofert. Takie informacje są zawsze bardzo cenne.
Oferty pracy sezonowej
Kiedy już odnajdziesz ofertę, która Cię interesuje i chcesz się na nią zgłosić – upewnij się, że Twoje CV jest aktualne. Dokładnie sprawdź, czy informacje zawarte w dokumencie są adekwatne do pracy, którą planujesz podjąć. W razie konieczności przygotuj nowe CV lub popraw już istniejące. Aby rozpocząć pracę, musisz posiadać odpowiednie zezwolenia. Przykładowo, w przypadku pracy w gastronomii wymagane jest posiadanie książeczki sanepidowskiej. Najlepiej załatwić to jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań pracy. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany do procesu rekrutacji. Jeśli planujesz pracę za granicą – ważnym elementem jest zezwolenie na pracę sezonową. Jest to wymóg stawiany obcokrajowcom, którzy pragną pracować na terenie innego kraju. To jednak pracodawca, a nie pracownik, ubiega się o takie zezwolenie. Musi to zrobić jeszcze przed zatrudnieniem pracownika. Zezwolenie można uzyskać w powiatowym urzędzie pracy.