Przedsiębiorcy chętnie korzystają z darmowych terminali płatniczych dostępnych w programie Polska Bezgotówkowa. W ramach programu oferowane są także terminale dla urzędów.
Terminale płatnicze dla urzędów to kolejna odsłona programu Polska Bezgotówkowa. Początkowo darmowe urządzenia płatnicze mogli otrzymać jedynie przedsiębiorcy, którzy przez ostatnie 12 miesięcy nie przyjmowali płatności bez gotówki.
Z możliwości tej skorzystało wielu właścicieli firm, którzy łącznie reprezentują ponad 300 rodzajów działalności. Najczęściej na terminal decydowali się właściciele sklepów, m.in. spożywczych, a także restauracji, zakładów fryzjersko-kosmetycznych i firm oferujących usługi transportowe. W rezultacie wśród punktów, w których zainstalowano darmowe terminale sklepy stanowiły blisko 48 proc. Wśród nich najczęściej decydowali się na to właściciele sklepów innych niż odzieżowe i spożywcze.
Ale nie tylko placówki handlowe skorzystały z oferty Polski Bezgotówkowej. Terminale za 0 zł zainstalowali również właściciele punktów usługowych związanych z urodą, m.in. zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, spa itp., które stanowią 11,06 proc. uczestników programu.
Darmowe terminale dla instytucji publicznych
Po pewnym czasie trwania programu jego twórcy zdecydowali się poszerzyć jego zasięg. Dzięki temu oferowane są dziś darmowe terminale dla instytucji publicznych. Urządzenia przyjmujące płatności bezgotówkowe mogą trafić m.in. do urzędów administracji publicznej, administracji skarbowej, sądów, publicznej służby zdrowia i innych podmiotów publicznych. Przewidziane są również terminale dla samorządów. Więcej informacji na temat oferty eService w ramach programu Polska Bezgotówkowa dostępnych jest na stronie https://bezgotowki.pl/sektor-publiczny/.
Terminale dla urzędów są znacznym udogodnieniem dla obywateli, którzy coraz rzadziej korzystają z gotówki. Dzięki możliwości płacenia bezgotówkowo mogą m.in. zapłacić kartą lub smartfonem za wydanie paszportu czy rejestrację samochodu. Nie są też zmuszeni odchodzić od stanowiska przy którym załatwiają swoją sprawę by szukać najbliższego w okolicy bankomatu. Terminale płatnicze dobrze sprawdzają się także w policyjnych radiowozach, w których ukarani kierowcy mogą od razu zapłacić mandat.
Dostępność do transakcji bezgotówkowych w instytucjach publicznych staje się coraz większa. Jeszcze w 2017 roku terminal płatniczy dostępny był jedynie w co dziesiątym urzędzie. Obecnie urządzenia płatnicze dostępne są w 60 proc. instytucji.
Terminali płatniczych w urzędach będzie przybywać. Ministerstwo rozwoju zakłada, że obowiązek akceptowania płatności bezgotówkowych będą miały docelowo wszystkie urzędy w Polsce!