Ubezpieczenie kosztów leczenia zagranicznego staje się coraz popularniejsze wśród osób wyjeżdżających poza granicę kraju, zarówno tych jadących w celach turystycznych jak i zarobkowych. Do niedawna niewiele osób przywiązywało wagę do tego typu dodatkowych ubezpieczeń, jak jednak pokazują dramatyczne losy osób, które nie miały wykupionej tego typu polisy warto wiedzieć kiedy takie ubezpieczenie może być potrzebne.
Na wstępie trzeba wyjaśnić, że każdy legalnie pracujący obywatel kraju ma odprowadzane od wynagrodzenia składki emerytalne, rentowe, a także zdrowotne. Z tych składek ma być zapewniona emerytura, renta, a w przypadku zachorowania opieka lekarska powinna być darmowa. „Skoro Polska jest w Unii Europejskiej i można bez przeszkód poruszać się po krajach wspólnoty, to jeśli jest się objętym w swoim kraju ubezpieczeniem zdrowotnym, powinno ono również obejmować pozostałe kraje unii. I rzeczywiście tak jest, należy jedynie pamiętać o wyrobieniu sobie karty w najbliższym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia i okazywania się nią w razie potrzeby.” – wyjaśnia Robert Grabowski z serwisu pamietnikwindykatora.pl.
Ktoś powie, skoro tak to po co wykupować dodatkowe ubezpieczenie? Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Okazuje się, że w poszczególnych krajach Unii Europejskiej zakres świadczeń w ramach obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego jest różny. Najprościej rzecz ujmując, to co w Polsce jest bezpłatne, niekoniecznie musi być darmowe w innym kraju. W razie zachorowania lub wypadku lekarze danego kraju oczywiście udzielą pomocy, jeśli jednak pacjent nie posiada dodatkowego komercyjnego ubezpieczenia to może się spodziewać tego, że po zakończeniu leczenia zostanie obciążony kosztami udzielonej pomocy. A koszty te mogą być znaczące, zwłaszcza jeżeli dotyczą np. transportu śmigłowcem poszkodowanego.
Tego typu ubezpieczenia dla osób wybierających się do krajów Unii Europejskiej w celach turystycznych są stosunkowo niedrogie, a mogą się okazać bardzo przydatne w sytuacji gdy w obcym kraju zdarzy nam się jakiś wypadek. O wykupieniu takiej polisy powinni natomiast w szczególności pamiętać ci, którzy lubią sporty ekstremalne typu wspinaczka skałkowa, czy też nurkowanie z akwalungiem, choć akurat dla takich osób takie ubezpieczenie będzie z pewnością droższe z uwagi na większe ryzyko wystąpienia wypadku.