Sezon urlopowy zaczyna się na dobre. W zeszłym roku aż 7,5 mln Polaków spędziło wakacje zagranicą. W tym zapewne będzie podobnie. Jeśli nie posiadasz jeszcze ubezpieczenia turystycznego na wyjazd, dowiedz się jak wybrać optymalne!
Koszty leczenia i ratownictwo
Zdecydowana większość wyjazdów zagranicznych przebiega bezproblemowo, więc niekiedy lekceważymy kwestie ubezpieczenia. Problem pojawia się dopiero, gdy będziemy zmuszeni skorzystać z pomocy medycznej w kraju pobytu. Nagłe problemy ze zdrowiem mogą wystąpić w każdej chwili, a tym bardziej w krajach, gdzie panuje inny klimat, warunki sanitarne czy istnieje zagrożenie zarażenia tropikalnymi chorobami. Z kolei aktywny wypoczynek, taki jak trekking grozi kontuzjami, a w skrajnych przypadkach niezbędna staje się akcja ratunkowa.
Właśnie dlatego nie wolno zapominać o polisie turystycznej, która standardowo obejmuje przede wszystkim koszty leczenia. Te za granicą są naprawdę wysokie i w przypadku poważniejszego uszczerbku na zdrowiu narażą niejednego urlopowicza na wydanie życiowych oszczędności lub długi. Każde ubezpieczenie turystyczne obejmuje polisa na leczenie, ale zdecydowanie warto wykupić również polisę związaną z ratownictwem medycznym. To niewielka różnica kosztów. Zwłaszcza w przypadku dalszej podróży, lepiej postawić na ubezpieczenie opiewające na przynajmniej kilkaset tysięcy złotych. Tylko taki rząd sum pokryje ewentualne koszty transportu chorego do kraju.
Następstwa nieszczęśliwych wypadków i inne dodatkowe polisy
Standardowymi elementami ubezpieczenia są również polisa NNW i OC. Pierwsza jest niezwykle ważna, szczególnie gdy planujemy aktywny wypoczynek, bo zabezpiecza nasze finanse w przypadku groźnej kontuzji. Z kolei OC pokrywa koszty wszystkich szkód, które moglibyśmy nieświadomie wyrządzić. Na tym elemencie polisy także nie warto oszczędzać. Większość ubezpieczycieli dopuszcza w standardowej polisie uprawianie sportu, pod warunkiem że nie jest wyczynowy.
Wybór pozostałych opcji zależy już od naszych potrzeb i oczekiwań. Korzystna może być popularna polisa z ubezpieczonym bagażem, bo choć sporadycznie, zdarza się, że linie lotnicze go gubią lub zostaje skradziony z lotniska. W trakcie urlopu grzechem nie jest wypicie kilku drinków, dlatego godną rozważenia opcją jest również ubezpieczenie zdarzeń mających miejsce po konsumpcji alkoholu.
Dlaczego warto szczegółowo zapoznać się z OWU?
Oferty towarzystw ubezpieczeniowych różnią się nie tylko ceną, wysokością polisy i usługami zawartymi w pakiecie. Bardzo ważne jest również sposób interpretacji poszczególnych zdarzeń przez ubezpieczyciela. Dlatego przed wykupieniem polisy należy starannie przeczytać OWU – ogólne warunki ubezpieczenia. To z nich dowiemy się między innymi o sposobie rozliczania szkód, czy też o definicjach przyjętych przez towarzystwo, na przykład interpretacji chorób tropikalnych.
Jak wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie turystyczne?
Kluczem do sukcesu w znalezieniu najkorzystniejszej oferty jest porównanie jak największej liczby. W tym zdecydowanie pomoże kalkulator ubezpieczeń turystycznych, który znajdziemy pod następującym adresem:
https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-turystyczne/
Zapewnia on dostęp do ofert kilkudziesięciu wiodących towarzystw ubezpieczeniowych, pozwala na ich dogłębne porównanie i wygodny zakup przez internet.