Rodzaje folii do zadruku

Wydruki wielkoformatowe są powszechnie używane w branży reklamowej. Wykonuje się je najczęściej z kilku rodzajów materiałów – to m.in. folia ploterowa, a wśród jej rodzajów folia polimerowa (polimeryczna), monomerowa (monomeryczna) oraz wylewana. Ich zastosowanie to m.in. szyldy reklamowe, tablice, billboardy, aplikacje na samochody, kasetony, systemy wystawiennicze itd.

Wybrane rodzaje folii do zadruku

Można wymienić kilka rodzajów folii do zadruku, zależnie od przeznaczenia i potrzeb. Różne jej rodzaje znajdują się w ofercie wielu producentów – np. folia 3M, Avery itd., które kupisz m.in. w sklepie Tuplex.

Poniżej najpopularniejsze z nich, ich krótka charakterystyka i zastosowanie. Wybraną folię można dodatkowo zabezpieczyć poprzez laminowanie, co podniesie jej walory estetyczne i wytrzymałość na ew. uszkodzenia i urazy oraz poprawi jej odporność na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych.

Folia ploterowa. Wśród tego typu produktów wyróżnia się odpowiednie folie do krótko-, średnio- i długookresowych aplikacji wewnętrznych i zewnętrznych. Zależnie od potrzeby można je dobrać odpowiednio do potrzeb, np. rodzaju powierzchni aplikacyjnych. Folia ploterowa występuje w wielu rodzajach – ta grupa produktów obejmuje m.in. folie polimeryczne, wylewane, polimeryczne, banerowe, folie do dekoracji szkła, a także folie do zastosowań specjalnych (np brokatowe, drewnopodobne itd.).

Folia monomeryczna (matowa lub błyszcząca) to materiał stosowany najczęściej, gdyż jest niedrogi i stosunkowo wytrzymały – jego żywotność wynosi około 3 lat. Można ją stosować w reklamach wewnętrznych i zewnętrznych na płaskich powierzchniach.

Folia polimerowa. Jej cechy są podobne do monomerycznej, ale jest bardziej wytrzymała – jej trwałość może wynieść nawet 7 lat. Jest też bardziej podatna na obróbkę i można ją wykorzystać na powierzchniach profilowanych (szyldy, tablice reklamowe itd.).

Folia wylewana. Najtrwalsza i wyjątkowo plastyczna, ale przez to droga, jest folia wylewna. Może wytrzymać nawet 10 lat, ma też najlepszy klej ze wszystkich rodzajów omówionych folii.

Folie krótko-, średnio- i długookresowe

Warto dokonać też rozróżnienia na folie krótko-, średnio- i długookresowe. Te pierwsze aplikuje się na powierzchnie płaskie, a ich trwałość wynosi około 3 lat. Do wyboru są w wersji matowej, błyszczącej lub matowej oraz transparentnej z klejem trwałym, usuwalnym i kanalikowym. W ofercie Tuplex znajduje się m.in. folia 3M, Xprint, Avery i Kemica. Z kolei wytrzymałość średniookresowych wynosi około 5-7 lat, a długookresowych – do 10 lat. Wybór najlepszego materiału zależy zatem od jego przeznaczenia.

Poprzedni artykułGdzie we Wrocławiu można coś wydrukować?
Następny artykułPióro wieczne, pióro kulkowe czy elegancki długopis? Co powinieneś wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj