Wspólne konto bankowe – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Wiele par rozpoczynających wspólne życie zastanawia się nad tym, w jaki sposób rozliczać się z wydatków i jak dzielić domowe opłaty. Jednym z rozwiązań, z pewnością dużo mniej problematycznym niż operowanie gotówką, jest założenie wspólnego konta bankowego. Dowiedz się więcej na ten temat!

Z tekstu dowiesz się:

  • na czym polega prowadzenie wspólnego konta bankowego,
  • jakie są najważniejsze zalety i wady prowadzenia wspólnego konta,
  • jak zastrzec zgubioną kartę do wspólnego konta.

Wielu osobom z pewnością wydaje się, że założenie wspólnego konta w banku jest możliwe dopiero po ślubie. Dementujemy te plotki. Rachunek, do którego Ty i Twój partner będziecie mieć dostęp można i warto założyć w każdej sytuacji, w której jest prowadzone wspólne gospodarstwo domowe – nawet wtedy, gdy w ogóle nie planujecie ślubu. W praktyce wspólne konto mogą posiadać dowolne dwie pełnoletnie osoby fizyczne, np. mama z córką, rodzeństwo czy współlokatorzy.

Wspólne konto bankowe – na czym polega?

Konto bankowe, do którego dostęp mają dwie osoby, pozwala na korzystanie z tych samych funkcji, które daje indywidualny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Jego założenie jest też prawie tak samo łatwe. W większości banków wystarczy, że założysz rachunek indywidualne, a następnie zgłosisz chęć ustanowienia współwłaściciela konta.

W ramach wspólnego konta bankowego możesz swobodnie wykonywać wszystkie standardowe operacje:

  • dokonywać wpłat na konto,
  • wypłacać zgromadzone środki,
  • płacić kartą w sklepach,
  • realizować płatności internetowe za pomocą karty,
  • zlecać przelewy,
  • korzystać z poleceń zapłaty.

Zarówno Ty, jak i współwłaściciel konta, posiadacie równy i nieograniczony dostęp do zgromadzonych na nim środków. Możecie posługiwać się osobnymi danymi do logowania w bankowości internetowej, a także posiadać dwie karty do jednego konta, z indywidualnym numerem PIN dla każdej z nich – w zależności od banku, drugą kartę trzeba zazwyczaj zamówić jako usługę dodatkową, niekoniecznie płatną.

Wspólne konto – wady i zalety

Wspólne konto w przypadku prowadzenia razem gospodarstwa domowego to z pewnością duża wygoda związana z brakiem przekazywanej z rąk do rąk gotówki. Oprócz tego wśród zalet takiego rozwiązania można wymienić:

  • ułatwienie w płaceniu wspólnych rachunków – nie musicie każdorazowo rozliczać się z tego, kto zapłacił ostatnio czynsz za mieszkanie, raty kredytów, rachunki za prąd czy internet, wymianę sprzętu RTV, a także jedzenie czy chemię gospodarczą,
  • lepszą kontrolę nad budżetem – każda ze stron „wie na czym stoi” i nie jest zaskoczona nieplanowanymi wydatkami,
  • mniejsze koszty prowadzenia konta – jeden rachunek to jedna opłata – oczywiście pod warunkiem, że nie zdecydujecie się dodatkowo na konta indywidualne,
  • budowanie zaufania w związku – wspólne finanse to nieodzowny element życia z drugą osobą!

Wśród cech wspólnego konta bankowego można doszukać się także kilku wad:

  • niezgodność podejścia – mocne charaktery mogą mieć problem z porozumieniem, na co i w jakiej ilości przeznaczacie wspólne pieniądze,
  • kłopot z niespodziankami – niełatwo kupić prezent na urodziny, kiedy małżonek/małżonka widzi, ile i w jakim sklepie zapłaciłeś… w takim przypadku pozostaje transakcja gotówkowa,
  • problem w przypadku rozstania – jeśli w grę wchodzi zakończenie związku, musicie wspólnie załatwić formalności związane z zamknięciem wspólnego konta,
  • śmierć jednego współwłaściciela konta – niektóre banki blokują połowę zgromadzonych środków aż do zakończenia postępowania spadkowego.

Blokowanie karty do wspólnego konta – jak to działa?

Zgubienie karty może przytrafić się każdemu, jednak nie każdy wie, jak zachować się w takiej sytuacji. Zwłaszcza wtedy, gdy Twoje konto ma współwłaściciela. Rozwiewamy wątpliwości: ponieważ posiadacie dwie karty do jednego konta, proces blokowania jednej z nich przebiega dokładnie tak samo, jak przy rachunku indywidualnym.

Jeśli więc zauważysz brak karty i zweryfikujesz, że współwłaściciel konta nie wziął przez przypadek Twojego egzemplarza, zablokuj ją przez System Zastrzegania Kart Zastrzegam.pl, stworzony przez Związek Banków Polskich. Jak to zrobić? Aby łatwo dokonać blokady karty, zadzwoń pod bezpłatny numer 828 828 828. Zostaniesz poproszony o podanie nazwy swojego banku, a następnie przekierowany na jego infolinię – nie musisz zatem pamiętać żadnego więcej numeru telefonu ani posiadać w danym momencie dostępu do internetu. Zastrzeżenie karty w ten sposób zajmuje zaledwie kilka minut.

W przypadku posiadania konta dzielonego utrata karty nie wiąże się z całkowitym brakiem możliwości płacenia za zakupy. W czasie, gdy jedno z Was będzie czekać na wydanie przez bank nowej karty, do dyspozycji pozostaje Wam druga, która dzięki innemu numerowi PIN jest w Waszych rękach bezpieczna. To jeszcze jeden fakt świadczący na korzyść założenia wspólnego konta! Szczegółowe informacje o systemie zastrzegania znajdziesz na www.zastrzegam.pl.

Poprzedni artykułPożyczki gotówkowe bankowe a pozabankowe – jakie różnice?
Następny artykułJak wybrać biuro rachunkowe w Warszawie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj